Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

W dniu 12.05.2017 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Rafała w Czerwonej Górze świętowano Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki. Uroczystość odbyła się na sali konferencyjnej i zaczęła od wysłuchania „Hymnu pielęgniarek”.

 

zdj florencee

Dyrektor Youssef Sleiman złożył wszystkim pielęgniarkom, tym obecnym na sali oraz tym, którym obowiązki nie pozwoliły przybyć serdeczne życzenia oraz wyrazy wdzięczności za wykonywaną pracę. Naczelna Pielęgniarka Bogumiła Kowalczyk-Sroka wygłosiła z tej okazji wykład na temat „Pielęgniarstwo wczoraj, dziś, jutro”. Mówiła o zmieniającej się roli pielęgniarki od czasów Florence Nightingale w XIX wieku do dnia dzisiejszego. Zwróciła też uwagę na kierunek w jakim zmierza nowoczesne pielęgniarstwo. Podkreśliła, że mimo procesu zmian, który nam towarzyszy, wciąż jednak cechami wyróżniającymi dobrą pielęgniarkę jest dbałość o dobro drugiego człowieka, współczucie, empatia.

 

zdj florence

 

Spotkaniu patronowała wspomniana już Florence Nightingale – żyjąca na przełomie XIX i XX wieku pionierka współczesnego pielęgniarstwa, osoba, która ciągle daje kolejnym pokoleniom pielęgniarek wzór do naśladowania. To właśnie ona założyła pierwszą szkołę pielęgniarstwa w szpitalu św. Tomasza w Londynie, a w licznych podręcznikach dla pielęgniarek zawarła swą wiedzę.