Ikona przedstawiająca kontury koperty oraz znak małpy internetowej. Kolor gradient przenikający z koloru niebieskiego w kolor fiolety.  logo strony podmiotowej bip, Biuletyn Informacji publicznej  logo epuap, elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejIkona, znak w postaci niebieskiego krzyża zawierający w środku literę e. Rejestracja On-line    Flaga Unii Europejskiej    Ikona Facebook

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Światowy Dzień Fizjoterapii

W piątek, 8 września obchodzimy Światowy Dzień Fizjoterapii. To ważna usługa medyczna, która pozwala milionom ludzi na całym świecie rozwijać, utrzymywać i powracać do maksymalnej sprawności. Rola fizjoterapeutów w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze jest nie do przecenienia.

Światowy Dzień Fizjoterapii został ustanowiony w 1996 roku przez Światową Konfederację Fizjoterapii. 8 września stał się dniem, w którym organizatorzy święta starają się zwracać uwagę na problematykę fizjoterapii oraz promować wiedzę na ten temat.

Czym zajmują się fizjoterapeuci?

Fizjoterapeuci są specjalistami zajmującymi się szeroko pojętą sprawnością fizyczną. Celem pracy fizjoterapeutów jest przywrócenie, bądź poprawa sprawności oraz funkcjonowania w życiu codziennym osób, które doświadczyły urazu, choroby lub niepełnosprawności oraz ich niepożądanych skutków, takich jak: ból, obrzęk, zaleganie wydzieliny w drzewie oskrzelowym, ograniczenie ruchomości, zmniejszenie siły mięśniowej, zmniejszenie wydolności fizycznej, nieprawidłowa postawa i wielu innych. Pacjent aktywnie współpracując z fizjoterapeutą odnosi wiele korzyści. Uczy się zasad kontroli swojej postawy, ergonomii, właściwego oddychania, organizowania wysiłku fizycznego, co pozwala utrzymać efekty fizjoterapii oraz zapobiega nieprzyjemnym dolegliwościom.

Aby fizjoterapia była skuteczna, fizjoterapeuta przeprowadza ocenę stanu zdrowia oraz sprawności pacjenta i na jej podstawie, opracowuje skuteczny, możliwy do realizacji plan terapeutyczny. Każda fizjoterapia dobierana jest indywidualnie, zawiera to, czego konkretnie potrzebuje pacjent w związku ze swoją dysfunkcją. Składa się ze specjalistycznych ćwiczeń leczniczych, które powinny stanowić podstawę fizjoterapii oraz innych procedur np. fizykoterapii, technik manualnych, różnych rodzaju masażu ręcznego i przyrządowego, tapingu i innych.

Fizjoterapeuci w naszym szpitalu

Fizjoterapeuci odgrywają niezwykle ważną rolę w procesie opieki nad pacjentami. Pracują na wszystkich oddziałach szpitalnych oraz na oddziałach Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego. Praca opiera się tutaj głównie na kinezyterapii (ćwiczeniach leczniczych), choć w razie potrzeby włączane są również inne procedury fizjoterapii, co pozwala m.in. na szybsze pionizowanie się pacjenta, lepszą ewakuację wydzieliny z drzewa oskrzelowego, zwiększenie sprawności oraz zmniejszenia ryzyka odleżyn, deformacji stawów, zaników mięśniowych, a przez to skrócenie czasu przebywania chorego w szpitalu.

Fizjoterapeuci, w oparciu o swoją wiedzę oraz doświadczenie prowadzą edukację, która stanowi doskonałą profilaktykę pozwalającą chorym utrzymać zdrowie i sprawność po wypisaniu ich ze szpitala. Zalecone i nauczone przez fizjoterapeutę ćwiczenia ruchowe pacjent może kontynuować w warunkach domowych. Edukacja obejmuje również rodzinę chorego, w zakresie utrzymania jego sprawności i profilaktyki skutków hipokinezji.

Dział Rehabilitacji Medycznej

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze funkcjonuje Dział Rehabilitacji Medycznej, który oferuje szeroki zakres świadczeń fizjoterapii, realizowanych w ramach kontraktu z NFZ. Specjaliści świadczą pomoc w formie ambulatoryjnej oraz w warunkach domowych.

Pomieszczenia Działu są dostosowane do potrzeb pacjentów z różnymi rodzajami i stopniami niepełnosprawności. Personel tworzą wykwalifikowani, doświadczeni specjaliści, wyposażeni w nowoczesny sprzęt, co pozwala na stosowanie najnowszych metod fizjoterapii w przypadkach schorzeń układu ruchu, krążenia, oddechowego i moczowo-płciowego.

Podziękowania

Youssef Sleiman, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze, jest pełen uznania dla pracy fizjoterapeutów i w dniu ich święta dziękuje wszystkim specjalistom z tej dziedziny zatrudnionym w szpitalu.

– Wasze umiejętności, wiedza i oddanie sprawiają, że nasz szpital jest miejscem, w którym pacjenci mogą liczyć na kompleksową opiekę. Dziękuję za Waszą ciężką pracę, za to, że zawsze jesteście gotowi służyć pomocą i za Waszą nieustającą pasję do tego, co robicie. To sprawia, że nasza instytucja jest miejscem wyjątkowym, i jestem dumny, że jesteście częścią naszego zespołu. Razem tworzymy miejsce, gdzie zdrowie i dobro pacjentów są najważniejsze – podkreśla Youssef Sleiman.

Światowy Dzień Fizjoterapii
Przewiń na górę
Skip to content