Ikona przedstawiająca kontury koperty oraz znak małpy internetowej. Kolor gradient przenikający z koloru niebieskiego w kolor fiolety.  logo strony podmiotowej bip, Biuletyn Informacji publicznej  logo epuap, elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejIkona, znak w postaci niebieskiego krzyża zawierający w środku literę e. Rejestracja On-line    Flaga Unii Europejskiej    Ikona Facebook

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Dział Diagnostyki i Leczenia Zaburzeń Oddychania

osoba ubrana w ubranie kolory brązowego leż=y na łóżku w białej poscieli podpieta do aparatu tlenowego

Dział Diagnostyki i Leczenia Zaburzeń Oddychania składa się z dwóch poddziałów:

  • Pracowni Diagnostyki Zaburzeń Oddychania Podczas Snu
  • Domowej Wentylacji Mechanicznej
Dział ściśle współpracuje z oddziałami naszego szpitala jak również z lekarzami różnych specjalności na terenie województwa świętokrzyskiego i województw sąsiadujących.
 
W Pracowni Diagnostyki Zaburzeń Oddychania Podczas Snu diagnozujemy i leczymy Obturacyjny Bezdech Senny przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu z wytycznymi PTChP i AASM 2015Do pracowni kierowani sa również pacjenci z podejrzeniem: 
  • chrapania i wzmożonej oporności górnych dróg oddechowych;
  • centralnego bezdech sennego;
  • zespołu hipowentylacji centralnej;
  • zaburzeń oddychania w czasie snu w chorobach płuc;
  • zaburzeń oddychania w czasie snu w przewlekłej niewydolności serca;
  • zaburzeń oddychania w czasie snu w chorobach neurologicznych i nerwowo mięśniowych.

Pełne badanie polisomnograficzne wykonane jest podczas jednej nocy na specjalnie do tego przystosowanej sali diagnostycznej jednoosobowej. Pacjent jest monitorowany przez cały okres snu.
Wykonujemy również szereg badań (rtg. kl. piersiowej, spirometrię, badania krwi), które mogą być niezbędne w poszerzeniu diagnostyki. 

W celu leczenia rozpoznanych zaburzeń oddychania podczas snu stosujemy różnego typu aparaty indywidualnie dobrane do rozpoznanych zaburzeń np. AutoCPAP, CPAP, BiPAP, BiPAP ASV, Respirator. Aparaty do leczenia bezdechu sennego są w 90% refundowane przez NFZ. Każdy pacjent zakwalifikowany do leczenia aparatem otrzymuje od lekarza specjalisty wniosek o zaopatrzenie w wyroby medyczne, który uprawnia do refundacji.

Przygotowanie do badania Polisomnograficznego:

Na badanie należy się zgłosić ze skierowaniem od lekarza PULMONOLOGA, KARDIOLOGA, LARYNGOLOGA LUB MEDYCYNY PRACY na wcześniej ustalony termin w godzinach 1700 – 1900 do Izby Przyjęć.Termin na badanie można ustalić telefonicznie lub osobiście w Pracowni Diagnostyki Zaburzeń Oddychania Podczas Snu ewentualnie można  zgłosić się do Poradni Pulmonologicznej (Wojewódzka Przychodnia Specjalistyczna ul. Jagiellońska 72 w Kielcach  tel.:+48 41 345-18-03).

Badanie snu nie wymaga specjalnego przygotowania –  jednak wieczorem przed badaniem nie powinno się pić alkoholu ani kawy, a także stosować środków nasennych i uspokajających (chyba że zostało to wcześniej ustalone z lekarzem). 
W przypadku przyjmowania leków działających na ośrodkowy układ nerwowy (np. psychotropowych, uspokajających, przeciwdepresyjnych) lub środków zmniejszających napięcie mięśni (stosowanych
w leczeniu urazów i chorób kręgosłupa) należy poinformować o tym lekarza przed badaniem.
W razie problemów z zasypianiem proszę w dniu badania wstać wcześniej i postarać się w ciągu dnia nie zasnąć.
Proszę zabrać ze sobą pidżamę dwuczęściową rozpinaną, kapcie, przybory toaletowe, dokumentację medyczną chorób współistniejących ewentualnie wyniki badań.Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania badania polisomnografii jest brak współpracy pacjenta. Badanie jest całkowicie bezpieczne
i nieinwazyjne.Rano ok. godz. 700 pacjent opuszcza Pracownię Snu do domu, po wypis należy się zgłosić
w terminie uzgodnionym przez lekarza.

Wszystkich zainteresowanych badaniem oraz leczeniem prosimy o kontakt pod nr telefonu:

605 661 940   lub   41-346 55 45, wew. 223
Telefon dostępny od godz. 800 – do 1435
(od poniedziałku do piątku)
 
Ośrodek Domowej Wentylacji Mechanicznej powstał w Czerwonej Górze w lipcu 2014 r. Obejmujemy opieką pacjentów wymagających stosowania respiratora w przebiegu chorób: choroby płuc i oskrzeli: Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, włóknienie płuc, pylica płuc, astma oskrzelowa, rozstrzenie oskrzeli. Zespół hipowentylacji: występujący u osób otyłych, następstwo bezdechu sennego oraz choroby nerwowo-mięśniowe (np. SMA – rdzeniowy zanik mięśni). Opiekę nad pacjentami sprawują wykwalifikowani lekarze specjaliści w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, specjaliści pulmonolodzy, pielęgniarki ze specjalizacją anestezjologiczną oraz fizjoterapeuci. Zapewniamy regularne wizyty członków zespołu medycznego zgodnie z wymogami wynikającymi z Rozporządzenia Ministra Zdrowia:
  • Porady lekarskie nie mnie niż 1 raz w tygodniu i dostępność pod telefonem;
  • Wizyty pielęgniarskie nie mnie niż 2 razy w tygodniu i dostępność pod telefonem;
  • Wizyty rehabilitanta/fizjoterapeuty nie mniej niż 2 razy w tygodniu.

Opieka nad pacjentem sprawowana jest w środowisku domowym pacjenta gdzie do opieki wdrożona jest rodzina bądź opiekun. Udzielamy wszelkich form pomocy dotyczących przeszkolenia i edukacji rodziny/ opiekunów pacjenta. 
Opieka dla pacjenta zakwalifikowanego do terapii respiratorem jest całkowicie bezpłatna i w całości refundowana przez NFZ.
Sprawujemy opiekę 24 godz/dobę, zapewniamy naszym pacjentom sprzęt jednorazowy oraz najnowszego typu respiratory, nawilżacze, ssaki elektryczne z bateriami, pulsoksymetry, koncentratory tlenowe, butle tlenowe z zaworem zintegrowanym typu LIV. Opieką obejmujemy pacjentów na terenie całego województwa świętokrzyskiego. Pacjentów kwalifikujemy na oddziałach pulmonologicznych, OIOM, wewnętrznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze. 

Poprzez terapię respiratorem w warunkach domowych możemy zapewnić pacjentom: poprawę parametrów wentylacyjnych, poprawę komfortu życia, zmniejszenie objawów hipowentylacji pęcherzykowej, zmniejszenie przewlekłego zmęczenia, zmniejszenie ilości i czasu trwania infekcji
i dekompensacji oddechowej. Istotną uwagę należy zwrócić, na to iż ciągle się rozwijamy, nabywamy nowych doświadczeń, podnosimy swoje kwalifikacje aby unowocześnić i udoskonalić opiekę nad naszymi pacjentami obecnymi i przyszłymi.

Wszystkich zainteresowanych działalnością Ośrodka Domowej Wentylacji prosimy o kontakt
pod nr telefonu: 605 661 940. lub 41-346 55 45 wew. 223
Telefon dostępny (od poniedziałku do piątku) od godz. 800 – do 1435
 

Lokalizacja Budynek A, I piętro

Numery bezpośrednie:

Szpital: +48 (41) 34 655 45 do 48

Numery wewnętrzne: 
Kierownik Działu – 223 lub 171, 
Piel. Koordynująca – 223
605 661 940
(od poniedziałku do piątku) w godz.: 800 – 1435

Obturacyjny Bezdech Senny

Stół wystawowy na imprezie prezentujący produkty medyczne, w tym maski oddechowe i broszury, z ludźmi rozmazanymi w tle.

Terapia Aparatem CPAP

Stół wystawowy na imprezie prezentujący produkty medyczne, w tym maski oddechowe i broszury, z ludźmi rozmazanymi w tle.
Przewiń na górę
Skip to content