W Pracowni Układu Pokarmowego:
W pracowni wykonywana jest diagnostyka i zabiegi w zakresie górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i trzustkowych, za pomocą nowoczesnego sprzętu. Dział Endoskopii świadczy usługi dla pacjentów szpitalnych, dla pacjentów placówek które zawarły umowę na wykonanie badań i odpłatnie dla indywidualnych pacjentów.
Lokalizacja Budynek C, I piętro
Numery bezpośrednie:
Szpital: +48 (41) 34 655 45 do 48
Numery wewnętrzne:
Dział Endoskopii sekret. -197
Piel. Koordynująca – 152
Gastroskopia (panendoskopia)
jest najskuteczniejszą metodą diagnostyczną pozwalającą dokładnie ocenić przełyk, żołądek, oraz znaczną część dwunastnicy. Badanie wykonywane jest zazwyczaj w pozycji leżącej na lewym boku i polega na wprowadzeniu giętkiego instrumentu przez usta lub nos do przełyku, a następnie do żołądka i dwunastnicy. Badanie pozwala na dokładną ocenę błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego, widoczne są zmiany chorobowe błony śluzowej. Podczas badania ocenia się również elastyczność oraz ruchomość ścian przełyku, żołądka i dwunastnicy, fałdy, widoczność naczyń krwionośnych, czynność perystaltyczną, zwraca się uwagę na rodzaj i ilość treści płynnej. Gastroskopia diagnostyczna należy do badań bezpiecznych
i dlatego może być wykonywana zarówno w warunkach szpitalnych, jak również ambulatoryjnie. Badanie wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym gardła lub jeżeli są wskazania w znieczuleniu ogólnym.
Diagnostyka (rozpoznawanie)
chorób przewodu pokarmowego, między innymi: żylaków przełyku, uchyłków, zmian zapalnych, choroby wrzodowej, chorób bakteryjnych i grzybiczych, zmian spowodowanych działaniem czynników chemicznych, zmian nowotworowych, ustalenie miejsca krwawienia.
Podczas gastroskopii wykonuje się również tzw. test uerazowy na obecność bakterii Helicobacter pylori (HP) wywołującej zapalenie, owrzodzenia żołądka lub dwunastnicy.
Pobranie wycinków do badania histopatologicznego pozwala na dokładne rozpoznanie zmian patologicznych.
Wykonywane zabiegi lecznicze:
- Tamowanie krwawień – son argonowa, ostrzykiwanie, klipsy;
- Leczenie żylaków przełyku, poprzez zakładanie opasek gumowy;
- Usuwanie ciał obcych;
- Usuwanie polipów i zmian płaskich metodą mukozektomii;
- Udrażnianie zwężeń nowotworowych i nienowotworowych, poprzez mechaniczne poszerzanie balonami ciśnieniowymi;
- Niszczenie tkanek patologicznych sondą argonową;
- Wprowadzanie protez udrażniających;
Lekarze wykonujący badanie gastroskopowe w Dziale Endoskopii:
lek. med. – Andrzej Broniś
dr n. med. – Włodzimierz Karcz
lek. med. – Paweł Iżowski
lek. med. – Andrzej Dembowski
lek. med. – Maciej Głowacki
lek. med. – Tomasz Drążek
lek. med. – Paweł Kaczmarczyk
Gastroskopia Ambulatoryjna:
Rejestracja pacjentów odbywa się na podstawie skierowania w godzinach 800 – 1400 w Dziale Endoskopii lub telefonicznie pod nr telefonu:
041 34 655 45 wew. 197.
- Poniedziałek 1435-2035 lek. med. Sławomir Kłos
- Wtorek 1435-2035 dr n. med. Włodzimierz Karcz
- Środa 1435-2035 lek. med. Jerzy Majewski
- Czwartek 1435-2035 dr n. med. Andrzej Broniś
Informacja o przygotowaniu do badania gastroskopowego:
- 5 dni przed planowanym terminem badania nie należy przyjmować leków zmniejszających krzepliwość krwi(np. Acard, Polocard, Acenocumarol, Sincumar, Sintrom, Varfin, Aspiryna itp.);
- Bardzo ważne by 8 godzin przed badaniem nie jeść i 5 godzin przed nie pić aby żołądek i dwunastnica były puste;
- W związku z tym, jeśli badanie zaplanowano w godzinach porannych w dniu badania proszę nic nie jeść i nie pić. Jeśli badanie ma się odbyć w godzinach popołudniowych to w dniu badania rano można zjeść lekkie śniadanie i pić jednak należy pamiętać o zachowaniu 8 godzinnego odstępu czasu do posiłku i picia do czasu badania;
- W przypadku kiedy pacjent przyjmuje leki np. z powodu nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca proszę leki przyjąć we wczesnych godzinach porannych i popić niewielką ilością wody.
Kolonoskopia Ambulatoryjna
Od listopada 2018 roku świadczone są usługi ambulatoryjne w zakresie kolonoskopii diagnostycznej w ramach kontraktu z NFZ. Skierowani do pracowni pacjenci muszą przygotować się w domu według zaleceń wymienionych poniżej.
Rejestracja pacjentów odbywa się na podstawie skierowania w godzinach 800 -1400 w Dziale Endoskopii lub telefonicznie pod nr telefonu: 041 34 655 45 wew. 197
Badania wykonywane są w godzinach:
- Poniedziałek 1200 – 1435 lek. med. Paweł Kaczmarzyk
- Wtorek 1200-1435 lek. med. Andrzej Broniś
- Środa 1200-1435 lek. med. Andrzej Broniś
- Czwartek 1200-1435 dr n. med. Włodzimierz Karcz
- Piątek 1200-1400 lek. med. Tomasz Drążek
Pacjenci w wieku podeszłym obciążeni chorobami przewlekłymi, po przebytych zabiegach w jamie brzusznej, powinni być kierowani do kolonoskopii w warunkach szpitalnych.
Informacja o przygotowaniu do badania kolonoskopii:
Pacjenci przyjmujący przewlekle doustne leki przeciw krzepliwe muszą być przestawieni na heparynę drobnocząsteczkową na 4 dni przed planowanym badaniem.
Sposób przygotowania się do badania (np. Lek fortrans)
- Dieta- 3 dni przed badaniem: nie należy jeść pieczywa z ziarnami, owoców pestkowych (np. winogrona, pomidory, kiwi, truskawki), nasion siemienia lnianego, maku, sezamu. Pestki i nasiona zalegające w jelicie utrudnią wykonanie badania.
- 1 dzień przed badaniem:
-Śniadanie powinno być lekkostrawne np. bułka lub kromka chleba z masłem, z serem, jajkiem na twardo, plastrem wędliny, dowolna ilość wody, herbaty, kawy bez fusów (czarnej lub z mlekiem), klarownego soku.
– Ok. godz. 1300-1500 można zjeść zupę typu krem lub przecedzony bulion.
– Od godz. 1500 nie należy jeść już żadnych posiłków. Można pić klarowne płyny: wodę, herbatę, sok i ssać landrynki. - W dniu badania:
– Nie jeść żadnych posiłków.
– Można pić dowolną ilość klarownych napojów np. woda, herbata do 2 godz. przed wyznaczoną godziną badania.
- 1 dzień przed badaniem:
- Przyjęcie preparatu:
- Jeśli badanie jest przed południem:
– W dniu poprzedzającym badanie w godzinach popołudniowych 14.00-15.00 należy rozpocząć picie roztworu Fortrans. 1 torebkę rozpuść
w 1 litrze wody, razem 4 litry płynu na 4 saszetki. Pij 1 szklankę co 15 min. W razie złej tolerancji (nudności) dopuszczalne jest wypicie 2 litrów w dniu poprzedzającym badanie i kolejnych 2 litrów wcześnie rano w dniu badania – warunek konieczny – ostatnia porcja płynu nie później niż 2 h przed badaniem.
– Roztwór ma nieco mdły smak i zapach, możesz dodać do niego soku z cytryny i schłodzić w lodówce.
– Od momentu rozpoczęcia picia roztworu nic nie jeść aż do momentu wykonania badania.
– Można pić dowolną ilość niegazowanej wody, słabej herbaty.
- Jeśli badanie jest przed południem:
- Jeśli badanie jest popołudniu:
– W dniu poprzedzającym badanie w godzinach popołudniowych 1600-1700 rozpocząć picie roztworu Fortrans. 1 torebkę rozpuścić w jednym litrze wody razem do wypicia 2 litry płynu. Pij jedną szklankę co 15 min. Kolejne 2 litry wypij rano w dniu badania z zastrzeżeniem iż ostatnia porcja płynu nie później niż 2 h przed badaniem. Łącznie należy wypić 4 litry płynu na 4 saszetki Fortransu.
– W trakcie picia roztworu Fortranu można pić inne płyny (woda, herbata).
– W czasie przygotowywania do kolonoskopii wystąpią liczne wypróżnienia (biegunka), pod koniec samą treścią płynną (woda)
- Jeśli badanie jest popołudniu:
Kolonoskopia
to badanie umożliwiające dokładne obejrzenie błony śluzowej całego jelita grubego ,oraz dystalnego odcinka jelita krętego i jest aktualnie najskuteczniejszą metodą diagnostyczną tego fragment przewodu pokarmowego. W trakcie badania pacjent leży na boku lub plecach-pozycja może ulec zmianie w celu lepszego uwidocznienia jelita. Badanie polega na wprowadzeniu giętkiego instrumentu przez odbyt do odbytnicy a następnie pozostałych odcinków jelita grubego. Celem dokładnego obejrzenia błony śluzowej pompowane jest powietrze do jelita powodujące jego rozciągnięcie co może wywoływać uczucie rozpierania, wzdęcia. Mogą wystąpić dolegliwości bólowe związane z uciskiem aparatu na ścianę jelita i pociąganie krezki jelita, o czym każdorazowo należy poinformować pacjenta. W trakcie badania nie należy wstrzymywać gazów. Utrzymywanie się dolegliwości bólowych, mimo czynności zmierzających do jego ustąpienia, może być wskazaniem do przerwania badania. Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.
Jeżeli w trakcie badania lekarz zauważa podejrzaną zmianę pobiera wycinki do badania histopatologicznego aby określić jej charakter / zmiana nowotworowa, nienowotworowa.
Wykonywane zabiegi lecznicze:
- Usuwanie polipów za pomocą kleszczy lub pętli. Jeżeli polipów jest dużo może być konieczne wykonanie kilku zabiegów endoskopowych . Duże polipy ,lub egzofityczne rozrosty śluzówki usuwamy metodą mukozektomii
- Tamowanie krwawień. Miejsca krwawienia zidentyfikowane podczas badania ostrzykuje się środkami obliterującymi, koaguluje, lub zakłada się klipsy metalowe na krwawiące naczynia.
- Udrażnianie zwężeń nienowotworowych i nowotworowych, poprzez niszczenie tkanki nowotworowej sondą argonową, poszerzanie balonami ciśnieniowymi, wprowadzenie protezy udrażniającej. Zabiegi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.
Lekarze wykonujący badanie kolonoskopii w Dziale Endoskopii
lek. med. – Andrzej Broniś
dr n. med. – Włodzimierz Karcz
lek. med. – Paweł Iżowski
lek. med. – Andrzej Dembowski
lek. med. – Maciej Głowacki
lek. med. – Tomasz Drążek
ECPW Endoskopowa Wsteczna Cholangiopankreatografia
jest połączeniem dwóch badań endoskopowego i radiologicznego. Procedura ta pozwalająca zbadać przewody żółciowe i trzustkowe, oraz wykonanie zabiegów endoskopowych, umożliwiających leczenie chorób dróg żółciowych i trzustki. Polega na wprowadzeniu giętkiego endoskopu (duodenoskopu) do dwunastnicy, zlokalizowaniu brodawki Vatera , będącej ujściem przewodów żółciowych i trzustkowych. Do ujścia brodawki wprowadzany jest cewnik przez który podaje się środek kontrastowy, pozwalający uwidocznić na monitorze radiologicznym przewody żółciowe i trzustkowe oraz rozpoznać zmiany patologiczne .
Możliwe jest pobranie materiału do badań histopatologicznych lub cytologicznych. Przygotowanie pacjenta wymaga jedynie powstrzymanie się od przyjmowania posiłków i płynów przez 6 godzin przed badaniem. Konieczne jest wykonanie badań jak do zabiegu chirurgicznego i znieczulenia ogólnego.
Diagnostyka:
W przypadku żółtaczki mechanicznej metoda pozwala na ustalenie jej przyczyny (konkrementy z przewodach żółciowych, zwężenia nowotworowe
i nienowotworowe, szkody w wyniku wykonanych uprzednio zabiegów operacyjnych, choroby trzustki utrudniające odpływ żółci do dwunastnicy.
Diagnostyka z zabiegiem leczniczym:
Wykonanie przecięcia zwieraczy brodawki Vatera powoduje poszerzenie ujścia przewodów żółciowych do dwunastnicy i pozwala na wprowadzenie narzędzi do usunięcia konkrementów (koszyczki, balony, mechaniczne litotryptory), lub wprowadzenie protezy plastikowej lub samorozprężalnej , celem udrożnieni zwężonego odcinka i usprawnienia odpływu żółci do dwunastnicy. Przecięcie zwieracza przewodu trzustkowego poszerza ujście przewodu trzustkowego usprawniając odpływ soku trzustkowego do dwunastnicy i wprowadzenie narzędzi do usuwania konkrementów, poszerzania zwężeń, wprowadzenia protez. Możliwe jest pobranie materiału do badań histopatologicznych, cytologicznych. Przygotowanie pacjenta wymaga jedynie powstrzymanie się od przyjmowania posiłków i płynów przez 6 godzin przed badaniem. Konieczne jest wykonanie badań jak do zabiegu chirurgicznego
i znieczulenia ogólnego.
Lekarze wykonujący badanie ECPW w Dziale Endoskopii:
lek. med. – Andrzej Broniś
dr n. med. – Włodzimierz Karcz
Rejestracja on-line
- Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, stworzyliśmy możliwość rezerwacji terminu wizyty do poradni specjalistycznych drogą elektroniczną.