Ikona przedstawiająca kontury koperty oraz znak małpy internetowej. Kolor gradient przenikający z koloru niebieskiego w kolor fiolety.  logo strony podmiotowej bip, Biuletyn Informacji publicznej  logo epuap, elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejIkona, znak w postaci niebieskiego krzyża zawierający w środku literę e. Rejestracja On-line    Flaga Unii Europejskiej    Ikona Facebook

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Duże zainteresowanie chirurgią robotyczną raka prostaty w szpitalu w Czerwonej Górze

Oddział VII Urologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze stawia na najnowocześniejsze metody leczenia i małoinwazyjne zabiegi. W ubiegłym roku do szerokiej palety świadczonych usług dołączył robot chirurgiczny CMR Versius, z pomocą którego można w bezpieczny i precyzyjny sposób operować pacjentów z rakiem prostaty. Wprowadzenie zabiegów z wykorzystaniem robota okazało się wielkim sukcesem. Cieszą się one stale rosnącym zainteresowaniem pacjentów.

Pierwsze operacje z wykorzystaniem robota CMR Versius odbyły się w lipcu 2022 roku. Od tego czasu w Szpitalu w Czerwonej Górze wykonano ponad 80 takich zabiegów. Z każdym z nich rośnie doświadczenie i umiejętności personelu, który je przeprowadza.

– Widzimy stały postęp w jakości wykonywanych zabiegów, co przekłada się na komfort funkcjonowania pacjenta po leczeniu. Udało się skrócić czas hospitalizacji i zminimalizować powikłania. Zarówno tzw. „pacjent zero”, jak i pozostali chorzy poddani leczeniu z użyciem systemu robotycznego pozostają pod kontrolą lekarską i czują się dobrze – podkreśla kierownik Oddziału VII Urologicznego Tomasz Suchojad.

Jak zaznacza, również personel szpitala zaangażowany w zabiegi z wykorzystaniem robota CMR Versius jest zadowolony z otrzymanej szansy na zdobycie nowych umiejętności i opanowanie najnowocześniejszych metod leczenia, stosowanych tylko w czołowych ośrodkach w kraju. Specjalistyczne szkolenie w obsłudze robota i wykonywaniu zabiegów przeszły zarówno pielęgniarki, asysta, jak i zespół operatorski.

Kierownik Oddziału VII Urologicznego Tomasz Suchojad.

Jedyny taki robot w regionie

Do niedawna zabiegi radykalnej prostatektomii z użyciem robota chirurgicznego były wykonywane jedynie komercyjnie. Koszt jednego zabiegu oscylował wokół kilkudziesięciu tysięcy złotych. Narodowy Fundusz Zdrowia zdecydował jednak o zakontraktowaniu tego typu zabiegów, dzięki czemu stały się one bezpłatne dla pacjentów.

Decyzja NFZ skłoniła dyrektora szpitala w Czerwonej Górze Youssefa Sleimana do pozyskania robota CMR Versius i wprowadzenia tej metody leczenia oraz podpisania kontraktu z Funduszem.

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała Youssef Sleiman.

– Zależy nam na tym, żeby jakość usług świadczonych w naszym szpitalu stale rosła. Możemy to osiągnąć jedynie poprzez zwiększanie kwalifikacji personelu oraz inwestowanie w najnowocześniejsze metody leczenia i diagnostyki. Zadowolenie pacjentów, których operowaliśmy z pomocą robota CMR Versius oraz ogromne zainteresowanie tymi zabiegami, świadczy o tym, że była to bardzo dobra decyzja. Zachęcamy pacjentów do kontaktu, gdyż jesteśmy jedynym szpitalem w regionie, który przeprowadza tego typu zabiegi – mówi dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Rafała Youssef Sleiman.

Zabiegi odbywają się raz na miesiąc przez 10 dni. Tym samym każdego miesiąca przeprowadzanych jest co najmniej 10 tego typu zabiegów. W ciągu roku szpital planuje przeprowadzenie ponad 120 zabiegów z pomocą systemu robotycznego CMR Versius.

– Aby zostać zakwalifikowanym do zabiegu, pacjent powinien zgłosić się do przyszpitalnej poradni urologicznej z kompletną dokumentacją. Zostanie przyjęty i zbadany przez lekarza z oddziału, który podejmie najwłaściwszą dla danej osoby decyzję terapeutyczną – informuje Tomasz Suchojad.

Robot CMR Versius daje lekarzom znakomity wgląd w pole operacyjne i zapewnia precyzję ruchów nieosiągalną dla człowieka. Tym samym umożliwia dokładne i sprawne wydobycie obszaru objętego zmianami nowotworowymi z tkanek i narządów wewnętrznych z minimalnym ryzykiem uszkodzenia sąsiadujących tkanek i narządów. Hospitalizacja po takim zabiegu trwa do trzech dni.

Małoinwazyjne zabiegi HoLEP

Codzienna oferta Oddziału VII Urologicznego wzbogaciła się także o małoinwazyjne zabiegi w technice HoLEP. W styczniu szkolenie w tym zakresie przeprowadził instruktor ze szpitala w Piasecznie.

– Zabieg jest przeznaczony dla chorych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego i stanowi alternatywę dla zabiegu elektroresekcji prostaty. Zabieg polega na laserowym wyłuszczeniu gruczolaka prostaty na drodze przezcewkowej – wyjaśnia Tomasz Suchojad.

Oddział Urologiczny stawia na najnowocześniejsze metody leczenia

Oddział VII Urologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Rafała w Czerwonej Górze specjalizuje się w wykonywaniu zabiegów endoskopowych pęcherza moczowego, gruczołu krokowego, cewki moczowej, moczowodów i nerek. Lekarze skupiają się również na małoinwazyjnych metodach leczenia kamicy nerkowej. Rutynowo wykonuje się tu także giętką ureterorenoskopię, tzw. RIRS, która jest najnowocześniejszą małoinwazyjną metodą leczenia kamicy nerek, kamicy moczowodowej oraz nowotworów górnych dróg moczowych. Wykorzystanie systemu robotycznego CMR Versius to kolejny etap poszerzania bogatej oferty Oddziału.

Duże zainteresowanie chirurgią robotyczną raka prostaty w szpitalu w Czerwonej Górze
Przewiń na górę
Skip to content