Ikona przedstawiająca kontury koperty oraz znak małpy internetowej. Kolor gradient przenikający z koloru niebieskiego w kolor fiolety.  logo strony podmiotowej bip, Biuletyn Informacji publicznej  logo epuap, elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejIkona, znak w postaci niebieskiego krzyża zawierający w środku literę e. Rejestracja On-line    Flaga Unii Europejskiej    Ikona Facebook

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. “Jesteście fundamentem precyzyjnych diagnoz”

W sobotę, 27 maja obchodzimy Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego – święto, które ma popularyzować wiedzę na temat roli diagnostów laboratoryjnych w opiece zdrowotnej. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze diagności laboratoryjni stanowią niezwykle ważne ogniwo w procesie diagnozy i leczenia pacjentów oraz zapewniania świadczeń medycznych najwyższej jakości.

Święto wiąże się z odkryciem dokonanym przez Heinricha J. Matthaei i Marshalla Warrena Nirenberga. 27 maja 1961 roku poznali tajemnicę kodu genetycznego, co było wstępem i podstawą do dalszych odkryć w obszarze diagnostyki molekularnej.

Zasady wykonywania zawodu, standardy prawne, obowiązki i prawa diagnostów laboratoryjnych w Polsce reguluje ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej. Obecnie w Polsce jest około 17 tys. diagnostów laboratoryjnych.

Diagnosta laboratoryjny musi posiadać dogłębną wiedzę z zakresu biochemii, mikrobiologii, hematologii, immunologii i innych dziedzin medycyny laboratoryjnej. Musi również być w stanie analizować i interpretować wyniki badań, a także rozpoznawać ewentualne błędy lub nieprawidłowości.

– Z okazji Dnia Diagnosty Laboratoryjnego, pragnę złożyć serdeczne podziękowania za Państwa niezastąpioną pracę. Jesteście fundamentem precyzyjnych diagnoz i skutecznego leczenia, a Wasza determinacja i profesjonalizm są nieocenione. Życzę Państwu nieustającej ciekawości, inspirujących odkryć oraz satysfakcji z codziennej pracy. Jako dyrektor, jestem dumny z Waszej roli w zapewnianiu najwyższej jakości opieki zdrowotnej w naszym szpitalu. Dziękuję za Waszą niezawodność i zaangażowanie w dbanie o zdrowie naszych pacjentów – mówi Youssef Sleiman, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze.

Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. “Jesteście fundamentem precyzyjnych diagnoz”
Przewiń na górę
Skip to content