Ikona przedstawiająca kontury koperty oraz znak małpy internetowej. Kolor gradient przenikający z koloru niebieskiego w kolor fiolety.  logo strony podmiotowej bip, Biuletyn Informacji publicznej  logo epuap, elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejIkona, znak w postaci niebieskiego krzyża zawierający w środku literę e. Rejestracja On-line    Flaga Unii Europejskiej    Ikona Facebook

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Otwarcie Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej w szpitalu w Czerwonej Górze w nowej lokalizacji

Więcej sal i łóżek, lepsze warunki pobytu dla chorych – w czwartek, 27 lipca w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze uroczyście otworzono przebudowany Oddział Chirurgii Klatki Piersiowej w nowej lokalizacji.

Przed generalnym remontem posiadający 41 łóżek Oddział Chirurgii Klatki Piersiowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze zajmował III piętro w budynku A. Powstał w 1989 roku i od tego czasu nie przechodził generalnego remontu. To jeden z dwóch oddziałów w województwie, gdzie przeprowadza się m.in. leczenie chirurgiczne chorób w obrębie klatki piersiowej, pełen zakres diagnostyki inwazyjnej, zabiegi małoinwazyjne, chirurgię rekonstrukcyjną klatki piersiowej czy leczenie ciężkich urazów wielonarządowych i powikłań ropnych chorób klatki piersiowej.

– Rozbudowa szpitala i uruchomienie Świętokrzyskiego Centrum Chorób Płuc pozwoliły nam na adaptację II piętra segmentu A szpitala na nowy Oddział Chirurgii Klatki Piersiowej. Podzieliśmy go na część onkologiczną i zakaźną, dzięki czemu bezpieczeństwo sanitarne i epidemiologiczne pacjentów wzrosło niepomiernie – poinformował Youssef Sleiman, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze.

Kompleksowa przebudowa

Pomieszczenia II piętra przeszły kapitalny remont. Wymieniono wszystkie drzwi, okna i okładziny na nowe. W części pomieszczeń zamontowano sufity podwieszane. Wymieniono również stare instalacje na nowe tj.: instalację elektryczną, teletechniczną, przywoławczą, oraz pozostałe instalacje niskoprądowe, piony wodno-kanalizacyjne, instalację gazów medycznych. Ponadto częściowo rozbudowano instalacje centralnego ogrzewania, wentylacji mechanicznej oraz zamontowano dodatkowe jednostki klimatyzacji.

W ramach realizowanego zadania doposażono oddział w nowy sprzęt i wyposażenie socjalno-bytowe, tj. nowe meble, szafki przyłóżkowe, krzesła, taborety, parawany itp.

To ponad 1000 metrów kwadratowych powierzchni, która została praktycznie w stu procentach przebudowana, co pozwoliło na uzyskanie 14 nowych sal dla pacjentów. W części onkologicznej: 6 sal 5-osobowych, 1 sala 2-osobowa, 2 izolatki, 1 sala 1-osobowa, a w części zakaźnej: 3 sale 4-osobowe,1 izolatka.

– Dzięki temu zwiększyliśmy liczbę łóżek do 47 – o 6 więcej niż w starym oddziale. W razie potrzeby możemy dostawić jeszcze jedno łóżko. Mimo to pacjenci będą tu mieli wygodniej niż w starym oddziale. Zbudowaliśmy też więcej łazienek, a wszystkie z nich są przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – przekazał Youssef Sleiman, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze.

Dyrektor zaznaczył, że obecna infrastruktura oddziału jest na miarę najnowszych standardów w opiece zdrowotnej.

Grzegorz Garbas, kierownik Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej, przekazał, że rocznie na oddziale leczonych jest ponad 1600 pacjentów. W minionym roku pobito także rekord przeprowadzając ponad 100 operacji resekcji anatomicznej raka płuca. W tym roku wykonano już 83 takie zabiegi.

– Oddział to lokum, sprzęt i personel. W ostatnich latach dzięki różnym programom oddział został bardzo dobrze wyposażony, możemy się też szczycić wysoko wykwalifikowaną kadrą – powiedział Grzegorz Garbas.

“Inwestycja niezwykle istotna dla pacjentów”

Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski podkreślił, że oddana dziś inwestycja jest niezwykle istotna dla pacjentów całego regionu.

– Pokuszę się o parafrazę, że w szpitalu w Czerwonej Górze nastała epidemia – epidemia nowych inwestycji, które działają na korzyść pacjentów. Dzięki nim mogą poczuć się bezpiecznie i być leczeni w świetnych, komfortowych warunkach – powiedział wicemarszałek Marek Bogusławski.

Na ręce dyrektora Youssefa Sleimana przekazał pamiątkowy herb województwa, który zawiśnie w przebudowanych pomieszczeniach oddziału.

Henryk Milcarz, wiceprzewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, także pogratulował personelowi i dyrekcji nowej inwestycji. – W szpitalu nastały dobre czasy, jest dyrektor, który zjednoczył załogę, to wszystko plus klimat zewnętrzny sprawiają, że co pół roku możemy otwierać w szpitalu nowe inwestycje – ocenił Henryk Milcarz.

Starosta kielecki Mirosław Gębski wyraził radość, że taka placówka znajduje się na terenie powiatu kieleckiego. – Szpital rozwija się dla dobra naszych mieszkańców – podkreślił.

Burmistrz Chęcin Robert Jaworski zwrócił uwagę, że szpital z roku na rok zyskuje coraz większą renomę i jest coraz lepiej oceniany przez pacjentów. – Jako gospodarz miasta i gminy Chęciny, na terenie której znajduje się szpital jestem bardzo dumny i zaszczycony, że ta placówka medyczna tak pięknie się rozwija i przechodzi pod zarządem dyrektora Sleimana takie przeobrażenia i modernizacje – powiedział burmistrz.

Diecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia ksiądz Sylwester Iwan przekazał podziękowania i gratulacje w imieniu biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. – Dziękuję za wasze serca, które macie dla pacjentów, które są wrażliwe i czują ich potrzeby. Gratuluję wizji rozwoju tego miejsca i jego ciągłego ulepszania – powiedział ksiądz Sylwester Iwan.

Paweł Karpiński, wiceprezes firmy Kartel – wykonawcy przebudowy, wręczył dyrektorowi Youssefowi Sleimanowi pamiątkową ceramikę. – Pragnę podziękować personelowi szpitala, że tak spokojnie i wytrwale znosił trudności, które sprawialiśmy przebudową poprzez hałas, kurz i inne niedogodności – zaznaczył Paweł Karpiński.

Inwestycja dofinansowana z budżetu Województwa Świętokrzyskiego

Przebudowa pomieszczeń na potrzeby Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej była możliwa dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, który dofinansował zadanie kwotą 3 mln 899 tys. zł. Dyrektor Youssef Sleiman podziękował Marszałkowi Markowi Bogusławskiemu za okazywane szpitalowi wsparcie.

– Prosimy o więcej, panie marszałku, bo mamy duży apetyt i wiele planów na przyszłość – dodał dyrektor Youssef Sleiman.

W ramach części oficjalnej odbyło się poświęcenie pomieszczeń nowego oddziału oraz zwiedzanie przez zaproszonych gości.

Przebudowa II piętra segmentu A szpitala na potrzeby Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej rozpoczęła się w październiku 2022 roku. Wykonawcą inwestycji była firma Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego KARTEL S.A. Jej całkowity koszt to ponad 5 mln 588 tys. zł, w tym 3 mln 899 tys. zł pochodziło z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, a 1 mln 689 tys. ze środków własnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze.

Otwarcie Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej w szpitalu w Czerwonej Górze w nowej lokalizacji
Przewiń na górę
Skip to content