Marta Masternak
Specjalista ds. BHP
Profil komórki
Bezpieczeństwo i higiena pracy – ogół norm prawnych oraz środków badawczych, organizacyjnych
i technicznych mających na celu stworzenie pracownikowi takich warunków pracy, aby mógł on wykonywać pracę w sposób produktywny, bez narażania go na nieuzasadnione ryzyko wypadku lub choroby zawodowej oraz nadmierne obciążenie fizyczne i psychiczne (Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy – CIOP-PIB).
Ergonomia – nauka stosowana, zmierzająca do optymalnego dostosowania narzędzi, maszyn, urządzeń, technologii, organizacji i materialnego środowiska pracy oraz przedmiotów powszechnego użytku do wymagań i potrzeb fizjologicznych, psychicznych i społecznych człowieka (Polskie Towarzystwo Ergonomiczne – PTErg.).
Kodeks pracy – w art. 15, 207, 212 i 304 nakłada na pracodawcę / osoby kierujące pracownikami obowiązek ochrony zdrowia i życia pracowników oraz osób fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki oraz takiego organizowania, przygotowania
i prowadzenia prac, aby uwzględniały zabezpieczenie pracowników przed wypadkami przy pracy, chorobami zawodowymi i innymi chorobami związanymi z warunkami środowiska pracy.
Tak więc, hasło: praca i bhp to pojęcia traktowane nierozdzielnie praca i …(być może przy okazji) bhp lecz łącznie PRACA + BEZPIECZEŃSTWO i HIGIENA oraz ERGONOMIA.
Zadania służby bhp – zgodnie z art. 23711 § 1 Kodeksu pracy pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy, pełniącą funkcje doradcze
i kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Zakres zadań został określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 września 1997r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy. (Dz. U. Nr 109, poz. 704, ze zm.)
Lokalizacja Budynek C, III piętro
Numery bezpośrednie:
Szpital: +48 (41) 34 655 45 do 48
Numery wewnętrzne:
numer wewnętrzny – 202