Ikona przedstawiająca kontury koperty oraz znak małpy internetowej. Kolor gradient przenikający z koloru niebieskiego w kolor fiolety.  logo strony podmiotowej bip, Biuletyn Informacji publicznej  logo epuap, elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejIkona, znak w postaci niebieskiego krzyża zawierający w środku literę e. Rejestracja On-line    Flaga Unii Europejskiej    Ikona Facebook

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Pięć tysięcy endoskopii rocznie [WYWIAD]

Pięć tysięcy endoskopii rocznie [WYWIAD]

 

Ponad pięć tysięcy endoskopii rocznie wykonuje Oddział VI Chirurgii Ogólnej
i Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego imienia Świętego Rafała w Czerwonej Górze. – Na to postawiliśmy nacisk i dziś mamy wspaniałe efekty – mówi kierownik jednostki doktor Włodzimierz Karcz. W wywiadzie opowiada o szczegółach pracy zespołu chirurgów.  

Ile osób liczy zespół, którym Pan kieruje?

Zespół składa się z 10 lekarzy-specjalistów i dwóch osób szkolących się. Dla mnie ważne jest to, że mam zespół, który jest zróżnicowany zarówno pod względem wieku, jak i wyszkolenia. Jak wiadomo, największym problemem w chirurgii jest starzenie się zespołów. U nas są trzej lekarze w wieku powyżej 60 lat, dwie osoby po pięćdziesiątce, dwóch czterdziestolatków, dwóch trzydziestolatków i trzy osoby przed trzydziestką. To oznacza, że po odejściu starszych lekarzy zostaną dobrze wyszkoleni następcy. Mało takich zespołów chirurgicznych pracuje w województwie. Dodatkowo trzech lekarzy posiada specjalizację z chirurgii onkologicznej, a dwóch to proktolodzy. Część kadry legitymuje się certyfikatami potwierdzającymi umiejętności w zakresie diagnostyki i leczenia endoskopowego chorób przewodu pokarmowego.

Jakie spektrum zabiegów realizuje Oddział?

Wykonujemy zabiegi metodami chirurgii otwartej, czyli klasycznej, a także chirurgii minimalnie inwazyjnej, a więc zabiegi laparoskopowe i działania endoskopowe – dla pacjentów, którzy są hospitalizowani i również dla pacjentów ambulatoryjnych.

Jak wygląda praca Oddziału w liczbach?

Średnio przyjmujemy trzy tysiące pacjentów rocznie – to liczba pacjentów hospitalizowanych. Metodami chirurgicznymi w ramach bloku operacyjnego wykonujemy około tysiąc zabiegów w ciągu roku, natomiast metodami endoskopowymi kolejny tysiąc jako alternatywę dla chirurgii otwartej. Wykonujemy rocznie ponad pięć tysięcy endoskopii.

Na czym polegają zabiegi endoskopii?

To nowoczesne działanie oszczędzające czas i zdrowie pacjenta. Fundamentem tej procedury jest chirurgia mało inwazyjna. Podam przykład. Nowotwory łagodne (polipy) przewodu pokarmowego znacznych rozmiarów współcześnie nie wymagają interwencji chirurgicznej. Endoskopia zabiegowa umożliwia skuteczne ich usunięcie, a także udrażnianie przewodu pokarmowego poprzez poszerzanie zwężeń i implantację protez. Dzięki temu chory przebywa krócej w szpitalu i ma zupełnie inny komfort leczenia. Mamy 25-letnie doświadczenie w endoskopii. Od 2018 roku dysponujemy nowoczesną pracownią endoskopową i wykorzystujemy ją maksymalnie. Mało która placówka medyczna może pochwalić się liczbą ponad pięciu tysięcy wykonanych endoskopii zarówno w trybie hospitalizacji, jak
i ambulatoryjnym. Na to postawiliśmy nacisk i dziś mamy wspaniałe efekty. Nie mam wątpliwości, że współczesna chirurgia powinna iść w kierunku mało inwazyjnej i endoskopowej.

Jakie rodzaje schorzeń leczy się metodami chirurgicznymi i endoskopowymi na Pana oddziale?

Metodami chirurgicznymi z zastosowaniem chirurgii otwartej te, które najczęściej występują
w populacji, czyli przepukliny brzuszne, w tym pachwinowe, oraz kamicę pęcherzyka żółciowego. To choroby cywilizacyjne związane z wydłużaniem się życia. Operujemy powikłania choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy – to jest perforacje tych narządów, a także inne ostre schorzenia jamy brzusznej, w tym zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność przewodu pokarmowego oraz urazy jamy brzusznej skutkujące krwotokami wewnątrzbrzusznymi. Wykonujemy ponadto dużo zabiegów dotyczących niewydolności żylnej – żylaki leczymy na każdym etapie, nawet w przypadku owrzodzenia podudzi. Realizujemy kompleksową diagnostykę oraz leczenie. Gdy pacjenci przychodzą z objawami krwawienia z przewodu pokarmowego, możemy skutecznie ratować ich zdrowie i życie nie robiąc operacji rozcinania żołądka tylko stosując różne metody ingerencji endoskopowej, by krwawiące naczynie zamknąć, dzięki czemu chory unika leczenia operacyjnego. Zajmujemy się również chirurgicznym leczeniem chorób tarczycy. Staramy się o maksymalne bezpieczeństwo pacjenta. Posiadamy neuromonitoring, który umożliwia nam w pełni bezpiecznie operować tarczycę bez ryzyka wystąpienia ciężkich powikłań związanych z uszkodzeniem nerwów krtaniowych. Specjalizujemy się ponadto w endoskopii dróg żółciowych. Często kamienie tworzą się nie tylko w pęcherzyku żółciowym, ale i w głównej drodze żółciowej lub trafiają tam z pęcherzyka. Blokują wtedy odpływ żółci z wątroby do dwunastnicy. Dawniej w takiej sytuacji trzeba było otwierać brzuch. W tej chwili stosujemy ECPW, czyli endoskopowe rewizje dróg żółciowych. Za pomocą duodenoskopu wchodzimy w ujście dróg żółciowych i narzędziami endoskopowymi wyciągamy te kamienie zakładając protezę, by żółć swobodnie wypływała z dróg żółciowych. Po takiej interwencji chory nie umrze na zapalenie ropne dróg żółciowych, nie będzie miał w przyszłości ostrego zapalenia trzustki. Rocznie wykonujemy około 100 endoskopowych rewizji dróg żółciowych.

A jakie zabiegi realizuje oddział w zakresie chirurgii onkologicznej?

Mówimy tu o nowotworach przewodu pokarmowego, czyli na przykład jelita grubego i żołądka, co, niestety, jest często występującą jednostką chorobową. Jeśli są to zmiany łagodne, podczas badania endoskopowego usuwamy je. Jeśli natomiast zmiana ma charakter nowotworu złośliwego, diagnozujemy ją szczegółowo histopatologicznie i metodami radiologicznymi. Podczas konsylium
z udziałem chirurga, chemioterapeuty i radioterapeuty decydujemy o leczeniu. Stosujemy tak zwane metody skojarzone, a więc chirurgia plus inne działania jak chemioterapia czy radioterapia, by zoptymalizować wyniki. Pacjentom zapewniamy pełne spektrum działań w zakresie chirurgii onkologicznej przewodu pokarmowego. Metodami laparoskopowymi potrafimy operować nowotwory przewodu pokarmowego.

Czy na etapie przed operacją, oczywiście poza diagnostyką, chory na raka jest w specjalny sposób przygotowywany do zabiegu?

Tak, u chorych onkologicznie, u których są wskazania, stosujemy leczenie żywieniowe. Przyjmujemy pacjenta tydzień wcześniej i obejmujemy go leczeniem żywieniowym dożylnie stosując specjalnie skomponowane wlewy kroplowe. Wszystko po to, by stworzyć szansę na wyzdrowienie. Preparaty do przetoczeń dożylnych pozwalają zoptymalizować warunki gojenia się chorego. Oczywiście życzę wszystkim zdrowia, ale gdyby się ono zachwiało, proszę nas odwiedzać. Jesteśmy otwarci
i przygotowani do leczenia chorób chirurgicznych metodami nowoczesnymi, które są współcześnie stosowane w chirurgii.  

Pięć tysięcy endoskopii rocznie [WYWIAD]
Przewiń na górę
Skip to content