Ikona przedstawiająca kontury koperty oraz znak małpy internetowej. Kolor gradient przenikający z koloru niebieskiego w kolor fiolety.  logo strony podmiotowej bip, Biuletyn Informacji publicznej  logo epuap, elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejIkona, znak w postaci niebieskiego krzyża zawierający w środku literę e. Rejestracja On-line    Flaga Unii Europejskiej    Ikona Facebook

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Święto patronalne pracowników Służby Zdrowia

W środę, 18 października obchodzone jest święto św. Łukasza Ewangelisty, który jest patronem pracowników Służby Zdrowia. Tym samym to kolejny ważny dzień, po Światowym Dniu Zdrowia i Dniu Pracownika Służby Zdrowia, który przypomina nam o roli lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych i całego personelu i pracowników ochrony zdrowia.

Święty Łukasz był greckim lekarzem, który nawrócił się i został chrześcijaninem. Był uczniem Jezusa Chrystusa, a później autorem jednej z Ewangelii. Tym samym w naturalny sposób stał się patronem lekarzy oraz wszystkich osób związanych z ochroną zdrowia. Wspomnienie postaci św. Łukasza w liturgii Kościoła przypada właśnie 18 października.

W dzień wspomnienia św. Łukasza warto podkreślić znacznie opieki zdrowotnej i jej roli w społeczeństwie oraz złożyć podziękowania pracownikom ochrony zdrowia za ich trudną i naznaczoną poświęceniem służbę. Ze względu na religijny charakter święta, to również okazja do refleksji nad uniwersalnymi dla ludzkości kwestiami niesienia pomocy chorym i cierpiącym. Postawa świętego Łukasza, jego wrażliwość na cierpienie ludzkie i podkreślanie wagi miłosierdzia mogą dla każdego pracownika służby zdrowia stanowić wzór zachęcający do współczucia, opieki i miłości bliźniego.

– Praca w służbie zdrowia jest niezwykle wymagająca, odpowiedzialna, ale zarazem dająca ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia. Poprzez pomoc potrzebującym i pracę na rzecz drugiego człowieka realizują się najpiękniejsze ideały dotyczące człowieczeństwa: miłosierdzie, troska, empatia. Życzę wszystkim pracownikom Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze wytrwałości, aby te ideały zawsze były im bliskie i stanowiły moralny drogowskaz w pracy z pacjentami. Niech Św. Łukasz w tym pomaga i czuwa nad Wami – mówi Youssef Sleiman, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze.

Święto patronalne pracowników Służby Zdrowia
Przewiń na górę
Skip to content