Dział Diagnostyki i Leczenia Zaburzeń Oddychania składa się z dwóch poddziałów:
- Pracowni Diagnostyki Zaburzeń Oddychania Podczas Snu
- Domowej Wentylacji Mechanicznej
- chrapania i wzmożonej oporności górnych dróg oddechowych;
- centralnego bezdech sennego;
- zespołu hipowentylacji centralnej;
- zaburzeń oddychania w czasie snu w chorobach płuc;
- zaburzeń oddychania w czasie snu w przewlekłej niewydolności serca;
- zaburzeń oddychania w czasie snu w chorobach neurologicznych i nerwowo mięśniowych.
Pełne badanie polisomnograficzne wykonane jest podczas jednej nocy na specjalnie do tego przystosowanej sali diagnostycznej jednoosobowej. Pacjent jest monitorowany przez cały okres snu.
Wykonujemy również szereg badań (rtg. kl. piersiowej, spirometrię, badania krwi), które mogą być niezbędne w poszerzeniu diagnostyki.
W celu leczenia rozpoznanych zaburzeń oddychania podczas snu stosujemy różnego typu aparaty indywidualnie dobrane do rozpoznanych zaburzeń np. AutoCPAP, CPAP, BiPAP, BiPAP ASV, Respirator. Aparaty do leczenia bezdechu sennego są w 90% refundowane przez NFZ. Każdy pacjent zakwalifikowany do leczenia aparatem otrzymuje od lekarza specjalisty wniosek o zaopatrzenie w wyroby medyczne, który uprawnia do refundacji.
Przygotowanie do badania Polisomnograficznego:
Na badanie należy się zgłosić ze skierowaniem od lekarza PULMONOLOGA, KARDIOLOGA, LARYNGOLOGA LUB MEDYCYNY PRACY na wcześniej ustalony termin w godzinach 1700 – 1900 do Izby Przyjęć.Termin na badanie można ustalić telefonicznie lub osobiście w Pracowni Diagnostyki Zaburzeń Oddychania Podczas Snu ewentualnie można zgłosić się do Poradni Pulmonologicznej (Wojewódzka Przychodnia Specjalistyczna ul. Jagiellońska 72 w Kielcach tel.:+48 41 345-18-03).
Badanie snu nie wymaga specjalnego przygotowania – jednak wieczorem przed badaniem nie powinno się pić alkoholu ani kawy, a także stosować środków nasennych i uspokajających (chyba że zostało to wcześniej ustalone z lekarzem).
W przypadku przyjmowania leków działających na ośrodkowy układ nerwowy (np. psychotropowych, uspokajających, przeciwdepresyjnych) lub środków zmniejszających napięcie mięśni (stosowanych
w leczeniu urazów i chorób kręgosłupa) należy poinformować o tym lekarza przed badaniem.
W razie problemów z zasypianiem proszę w dniu badania wstać wcześniej i postarać się w ciągu dnia nie zasnąć.
Proszę zabrać ze sobą pidżamę dwuczęściową rozpinaną, kapcie, przybory toaletowe, dokumentację medyczną chorób współistniejących ewentualnie wyniki badań.Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania badania polisomnografii jest brak współpracy pacjenta. Badanie jest całkowicie bezpieczne
i nieinwazyjne.Rano ok. godz. 700 pacjent opuszcza Pracownię Snu do domu, po wypis należy się zgłosić
w terminie uzgodnionym przez lekarza.
Wszystkich zainteresowanych badaniem oraz leczeniem prosimy o kontakt pod nr telefonu:
- Porady lekarskie nie mnie niż 1 raz w tygodniu i dostępność pod telefonem;
- Wizyty pielęgniarskie nie mnie niż 2 razy w tygodniu i dostępność pod telefonem;
- Wizyty rehabilitanta/fizjoterapeuty nie mniej niż 2 razy w tygodniu.
Opieka nad pacjentem sprawowana jest w środowisku domowym pacjenta gdzie do opieki wdrożona jest rodzina bądź opiekun. Udzielamy wszelkich form pomocy dotyczących przeszkolenia i edukacji rodziny/ opiekunów pacjenta.
Opieka dla pacjenta zakwalifikowanego do terapii respiratorem jest całkowicie bezpłatna i w całości refundowana przez NFZ.
Sprawujemy opiekę 24 godz/dobę, zapewniamy naszym pacjentom sprzęt jednorazowy oraz najnowszego typu respiratory, nawilżacze, ssaki elektryczne z bateriami, pulsoksymetry, koncentratory tlenowe, butle tlenowe z zaworem zintegrowanym typu LIV. Opieką obejmujemy pacjentów na terenie całego województwa świętokrzyskiego. Pacjentów kwalifikujemy na oddziałach pulmonologicznych, OIOM, wewnętrznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze.
Poprzez terapię respiratorem w warunkach domowych możemy zapewnić pacjentom: poprawę parametrów wentylacyjnych, poprawę komfortu życia, zmniejszenie objawów hipowentylacji pęcherzykowej, zmniejszenie przewlekłego zmęczenia, zmniejszenie ilości i czasu trwania infekcji
i dekompensacji oddechowej. Istotną uwagę należy zwrócić, na to iż ciągle się rozwijamy, nabywamy nowych doświadczeń, podnosimy swoje kwalifikacje aby unowocześnić i udoskonalić opiekę nad naszymi pacjentami obecnymi i przyszłymi.
pod nr telefonu: 605 661 940. lub 41-346 55 45 wew. 223
Lokalizacja Budynek A, I piętro
Numery bezpośrednie:
Szpital: +48 (41) 34 655 45 do 48
Numery wewnętrzne:
Kierownik Działu – 223 lub 171,
Piel. Koordynująca – 223
605 661 940
(od poniedziałku do piątku) w godz.: 800 – 1435
Obturacyjny Bezdech Senny
- Obturacyjny bezdech senny to choroba spowodowana powtarzającymi się wielokrotnie w czasie snu epizodami zatrzymania oddychania (bezdechów) lub jego znacznego spłycenia (hipowentylacji).
Terapia Aparatem CPAP
- Jako jedni z nielicznych prowadzimy diagnostykę i kwalifikacje do leczenia: obturacyjnego bezdechu sennego wykonując polisomnografię