Ikona przedstawiająca kontury koperty oraz znak małpy internetowej. Kolor gradient przenikający z koloru niebieskiego w kolor fiolety.  logo strony podmiotowej bip, Biuletyn Informacji publicznej  logo epuap, elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejIkona, znak w postaci niebieskiego krzyża zawierający w środku literę e. Rejestracja On-line    Flaga Unii Europejskiej    Ikona Facebook

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc POChP

19 listopada obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP). Wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę i leczenie tej poważnej choroby. POChP dotyka milionów osób, a jego główne przyczyny to palenie tytoniu i zanieczyszczenie powietrza. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze, specjalizujący się w leczeniu schorzeń układu oddechowego, oferuje pacjentom kompleksową diagnostykę i terapię. 

Czym jest POChP?
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to schorzenie charakteryzujące się utrudnionym przepływem powietrza w dolnych drogach oddechowych, wynikającym z nadmiernej reakcji zapalnej na szkodliwe działanie pyłów i gazów. Choroba postępuje stopniowo, powodując duszność, przewlekły kaszel z flegmą i ogólne zmęczenie. W Polsce cierpi na nią około 4 milionów osób, jednak tylko połowa ma postawioną diagnozę.

Do najważniejszych czynników ryzyka należą:
* palenie papierosów, w tym e-papierosów,
* narażenie na zanieczyszczenie powietrza i pyły w pracy,
* częste infekcje dróg oddechowych w dzieciństwie.

Jak rozpoznać i leczyć POChP?
Pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do lekarza w przypadku wystąpienia objawów takich jak przewlekły kaszel, duszność lub zmiana charakteru kaszlu u palaczy. Podstawowe badania diagnostyczne to RTG klatki piersiowej i spirometria. W razie potrzeby wykonywana jest także tomografia komputerowa.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze pacjenci są kompleksowo diagnozowani i leczeni, w tym w ramach poradni pulmonologicznej, leczenia szpitalnego, ZOL-u oraz opieki domowej w tym tlenoterapia i wentylacja domowa u pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową.

 – Nasza placówka jest jedynym ośrodkiem w Polsce, który oferuje pełne spektrum diagnostyki i leczenia chorób płuc – od diagnostyki i terapii szpitalnej, przez ambulatoryjną, aż po opiekę domową. Wprowadzenie nowoczesnych metod pozwala nam skuteczniej pomagać pacjentom – podkreśla Youssef Sleiman, dyrektor szpitala w Czerwonej Górze. 

Profilaktyka kluczem do zdrowia
Zapobieganie POChP opiera się głównie na rezygnacji z palenia tytoniu oraz unikaniu ekspozycji na szkodliwe substancje. – Każdy rodzaj palenia, nawet e-papierosów, jest szkodliwy. Rzucenie palenia to pierwszy krok w stronę zdrowia. Ważne jest także szczepienie przeciw grypie i pneumokokom, szczególnie dla osób z przewlekłymi chorobami płuc – mówi Youssef Sleiman. 

Wspólna walka o zdrowe płuca
Szpital w Czerwonej Górze włącza się w obchody Światowego Dnia POChP promując wiedzę na temat tej choroby i możliwości jej leczenia. Zespół specjalistów pracuje nad tym, by pacjenci mieli dostęp do najnowocześniejszych metod terapeutycznych. Istotnymi czynnikami w profilaktyce POChP są zdrowy styl życia i regularne badania.

POChP jest chorobą, którą można kontrolować pod warunkiem wczesnego rozpoznania i odpowiedniej terapii. Warto zatem pamiętać o profilaktyce i nie bagatelizować pierwszych objawów.

Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc POChP
Przewiń na górę
Skip to content