Ikona przedstawiająca kontury koperty oraz znak małpy internetowej. Kolor gradient przenikający z koloru niebieskiego w kolor fiolety.  logo strony podmiotowej bip, Biuletyn Informacji publicznej  logo epuap, elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejIkona, znak w postaci niebieskiego krzyża zawierający w środku literę e. Rejestracja On-line    Flaga Unii Europejskiej    Ikona Facebook

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Pierwszy pacjent w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym

Pierwszy pacjent w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym

 

Pierwszy pacjent z ciężką niewydolnością oddechową trafił we wtorek, 3 sierpnia do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego
w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym imienia Świętego Rafała w Czerwonej Górze. Ośrodek dysponuje aktualnie 20 miejscami dla chorych.

– To historyczny moment – mówi dyrektor lecznicy Youssef Sleiman. – ZOL w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze jest jedynym ośrodkiem w regionie, w którym pomoc znajdą pacjenci wymagający wentylacji mechanicznej. Do tej pory tacy chorzy musieli być transportowani do placówek poza region świętokrzyski – podkreśla Youssef Sleiman.

Youssef Sleiman informuje, że mężczyzna, który jako pierwszy został przyjęty do nowo otwartego zakładu, był wcześniej hospitalizowany w szpitalu w Czerwonej Górze. – Po zakończeniu leczenia trafił do ośrodka w Krakowie. Gdy jednak uruchomiono ZOL w Czerwonej-Górze, wyraził gotowość powrotu do placówki w Świętokrzyskiem – mówi dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego imienia Świętego Rafała w Czerwonej Górze.

Dla pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową, którzy wymagają wentylowania za pomocą respiratora, w nowym ośrodku przygotowano 22 łożka. Są one zlokalizowane na pierwszym piętrze obiektu. Łącznie w ZOL jest 66 miejsc dla osób o różnym stopniu samodzielności.

Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał na razie z placówką umowę na 20 łóżek respiratorowych. Dyrekcja liczy, że niebawem NFZ ogłosi konkurs na pozostałe świadczenia to jest na opiekę dla pacjentów nie wymagających wentylacji mechanicznej i ZOL będzie mógł przyjmować kolejne osoby.

– Pacjenci przebywający w ośrodku mają zapewnioną całodobową opiekę pielęgniarską. Wizyty lekarskie odbywają się planowo dwa razy w tygodniu i doraźnie w razie potrzeby – mówi Youssef Sleiman.

ZOL przyjmuje osoby, które zakończyły i mają udokumentowane leczenie przyczynowe, jednak ze względu na swój stan zdrowotny nie mogą przebywać w domu bez specjalistycznej opieki.

Przed przyjęciem do placówki pacjent musi mieć wykonane badania diagnostyczne, które potwierdzą konieczność stałego bądź okresowego wentylowania mechanicznego. Szczegółowe informacje na temat zasad kwalifikacji i niezbędne dokumenty są dostępnego do pobrania ze strony internetowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego imienia Świętego Rafała w Czerwonej Górze. Rodziny mogą składać wnioski osobiście lub przesyłać dokumentację pocztą.

Ostateczną decyzję w sprawie przyjęcia pacjenta do ZOL podejmuje lekarz anestezjolog.

Budowa ZOL rozpoczęła się w 2018 roku, a zakończyła w zeszłym. Z uwagi na pandemię łóżka służyły jednak w pierwszych miesiącach po zakończeniu prac pacjentom, którzy wymagali hospitalizacji
z powodu COVID-19. Wartość inwestycji to prawie 17 milionów złotych.

Budynek jest kompleksowo przystosowany do przyjęcia pacjentów o różnym stopniu samodzielności czy wymaganej diety. Wszystkie pomieszczenia zostały dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. ZOL zapewnia wygodę i komfortowe warunki mieszkalne. W obiekcie znajduje się szereg nowoczesnych instalacji służących podniesieniu bezpieczeństwa pacjentów.

Pierwszy pacjent w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym
Przewiń na górę
Skip to content