Ikona przedstawiająca kontury koperty oraz znak małpy internetowej. Kolor gradient przenikający z koloru niebieskiego w kolor fiolety.  logo strony podmiotowej bip, Biuletyn Informacji publicznej  logo epuap, elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejIkona, znak w postaci niebieskiego krzyża zawierający w środku literę e. Rejestracja On-line    Flaga Unii Europejskiej    Ikona Facebook

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Szpital w Czerwonej Górze wzbogacił się o nowoczesny aparat RTG

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze zakupił i zainstalował nowoczesny aparat RTG ze stacją opisową. Nowe urządzenie pozwoli zastąpić stary i awaryjny sprzęt wykorzystywany do tej pory. Realizację inwestycji umożliwiło wsparcie z budżetu samorządu województwa świętokrzyskiego.

Dział Diagnostyki Obrazowej, który funkcjonuje w Czerwonej Górze, jest jedną z kluczowych jednostek organizacyjnych szpitala. Powstał w 1975 roku i znajdują się w nim obecnie pracownia tomografii komputerowej, USG i pracownia RTG.

– Badania TK, USG i RTG pozwalają zidentyfikować wiele schorzeń, dlatego jest to jeden z najbardziej eksploatowanych działów w szpitalu, pracujący 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Używany dotychczas aparat RTG był już mocno wyeksploatowany – poinformował dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała dr Youssef Sleiman.

Nowoczesna technologia

Z tego powodu szpital zakupił cyfrowy zestaw do badań RTG typu telekomando z możliwością badań fluoroskopowych, ze statywem do zdjęć odległościowych oraz ze stacją opisową. Dodatkowo zakupiono detektor wyjmowalny ze ścianki kostno-płucnej, co pozwoli na pełne zabezpieczenie pracy pracowni RTG.

Nowy aparat z możliwością wykonywania prześwietleń przy statywie, pozwoli na pełnozakresowe wykonywanie zdjęć wysokiej jakości. Pracownia RTG jest obecnie wyposażona w dwa aparaty, co jest niezbędne w celu zapewnienia ciągłości badań w przypadku awarii jednego z nich. Dzięki temu możliwa jest diagnostyka radiologiczna bez żadnej zwłoki – w większości przypadków udzielania pomocy najistotniejszy jest czas. Każde wyłączenie pracowni z użytku może działać na niekorzyść pacjenta.

– Zasoby sprzętowe są jednym z kluczowych elementów niezbędnych do zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych pacjentów oraz są elementem składającym się na kompleksową opiekę medyczną. Nowe sprzęty zapewniają lepszą jakość wykonywanych procedur medycznych, a nowy aparat RTG pozwoli na prawidłowe i nieprzerwane wykonywanie badań diagnostycznych – podkreślił dyrektor szpitala dr Youssef Sleiman.

Wyższa jakość i poziom bezpieczeństwa

Nowy aparat RTG jest sprzętem w pełni cyfrowym, który spełnia wysokie normy technologiczne, co przekłada się pozytywnie na wydajność pracy, jakość i dokładność badania oraz bezpieczeństwo pacjenta i personelu.

Nowoczesny sprzęt ma zoptymalizowane dawki promieniowania jonizującego. Pacjent jest więc narażony jedynie na minimalny poziom promieniowania jonizującego, a mimo to jakość obrazu diagnostycznego jest bardzo wysoka.

Przed montażem nowego aparatu RTG w pracowni przeprowadzono prace adaptacyjne. Całkowita wartość inwestycji to ponad 1,6 mln zł. Prawie1,3 mln zł przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, pozostała część kwoty stanowiła wkład własny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Rafała.

Wizyta marszałka i wicemarszałków

W środę, 18 stycznia aparaturę obejrzeli marszałek województwa Andrzej Bętkowski oraz wicemarszałkowie Renata Janik i Marek Bogusławski, a także Bogumiła Niziołek dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego.

– Nowy sprzęt diagnostyczny pozwoli na wykonywanie badań pacjentom szpitala bez zwłoki, w trosce o szybką i trafną diagnozę, komfortowo i bezpiecznie – ocenił marszałek województwa Andrzej Bętkowski.

– To aparatura w pełni cyfrowa, do wykonywania prześwietleń – podkreślił wicemarszałek Marek Bogusławski. – Przy jego wykorzystaniu otrzymujemy nie pojedyncze zdjęcia, ale film, który daje diagnoście pełniejszą wiedzę na temat tego jak, działają poszczególne narządy, poddawane badaniu. Dodatkowo, urządzenie może być ustawiane pod różnymi kątami, a to oznacza większy komfort osoby poddawanej badaniu, co istotne jest chociażby u pacjentów przewlekle chorych, unieruchomionych, u ofiar wypadków – dodał.

– Cieszę się, że wszyscy pacjenci szpitala będą mogli korzystać z tak nowoczesnej cyfrowej aparatury – powiedziała wicemarszałek Renata Janik. – Możliwa będzie szybka wstępna ocena stanu zdrowia badanego, dokładna diagnostyka, by jak najwcześniej wdrożyć odpowiednie leczenie – podkreśliła wicemarszałek.

Szpital w Czerwonej Górze wzbogacił się o nowoczesny aparat RTG
Przewiń na górę
Skip to content