Ikona przedstawiająca kontury koperty oraz znak małpy internetowej. Kolor gradient przenikający z koloru niebieskiego w kolor fiolety.  logo strony podmiotowej bip, Biuletyn Informacji publicznej  logo epuap, elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejIkona, znak w postaci niebieskiego krzyża zawierający w środku literę e. Rejestracja On-line    Flaga Unii Europejskiej    Ikona Facebook

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Szpital w Czerwonej Górze stawia na najnowocześniejsze metody operacyjnego leczenia raka jelita grubego z wykorzystaniem robota

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze jako jedna z pierwszych placówek w województwie świętokrzyskim wprowadza małoinwazyjną metodę operacyjnego leczenia nowotworu jelita grubego z wykorzystaniem robota. To zabiegi znacznie mniej obciążające dla pacjentów, a zarazem dające nieporównywalnie lepsze rezultaty. Pierwsze operacje zaplanowano już na wrzesień.

Od prawej: Maciej Głowacki, kierownik Oddziału VI Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, i lekarz Jerzy Majewski.

Jak tłumaczy lek. Maciej Głowacki, kierownik Oddziału VI Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, do tej pory standardem operacyjnego leczenia nowotworów jelita grubego były zabiegi otwarte. Od około 20 lat coraz większą popularność zdobywają metody małoinwazyjne oparte o zabiegi laparoskopowe.

– Zabiegi laparoskopowe są korzystniejsze dla pacjentów, bo stanowią dla nich mniejsze obciążenie, generują mniejszy ból pooperacyjny i wymagają krótszego pobytu w szpitalu po zabiegu. Zapewniają także większą precyzję operowania, co pozwala zachować funkcje fizjologiczne człowieka na lepszym poziomie – mówi lek. Maciej Głowacki.

Na czym polega chirurgia robotyczna?

Rozwinięciem i odmianą chirurgii laparoskopowej jest chirurgia robotyczna i to właśnie ten kierunek najbardziej interesuje lekarzy z Czerwonej Góry. Pozwala ona na operowanie pacjentów z precyzją niemożliwą do osiągnięcia ludzkimi rękoma.

– Operator wykonuje zabieg z pomocą konsoli, która oddalona jest od stołu operacyjnego. Z tej konsoli steruje pracą ramion robota. Ruchy wykonywane przez operatora za pomocą dżojstików przekazywane są elektronicznie na ramiona robota i końcówki narzędzi chirurgicznych – wyjaśnia lek. Jerzy Majewski z Oddziału VI Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.

Operatorowi robota towarzyszy asystent, który uzbraja ramiona robota w narzędzia i wprowadza je do brzucha pacjenta. Wykorzystanie najnowocześniejszej technologii w trakcie operacji eliminuje ruchy mimowolne operatora i zapewnia większy zakres ruchu niż fizjologiczne ruchy ręki człowieka. To przekłada się na wybitną precyzję operowania.

– Jest to ważne szczególnie w wypadku operacji w obszarze miednicy, na przykład nowotworów odbytnicy, dzięki czemu jesteśmy w stanie oszczędzić nerwy odpowiadające za funkcje seksualne, oddawanie moczu, trzymanie stolca – dodaje lek. Jerzy Majewski.

Zanim lekarze i personel WSS rozpoczną zabiegi na pacjentach przejdą, kilkuetapowe szkolenie. Kurs obejmuje treningi na symulatorze, e-learning, wykłady i trening na zwłokach. Na początku zabiegi wykonywane są pod okiem preceptora, czyli doświadczonego chirurga zajmującego się od lat chirurgią robotyczną.

Kompleksowa opieka dla pacjentów onkologicznych

– Mamy doskonałe warunki do operowania pacjentów z nowotworami jelita grubego. Szpital dysponuje prężnie działającą pracownią endoskopii, która zajmuje się wykrywaniem zmian nowotworowych. Na kolejnych etapach chorzy są diagnozowani i przygotowywani do zbiegów. Każdy pacjent przed zabiegiem operacyjnym poddawany jest konsylium onkologicznemu w naszym szpitalu. Konsylium decyduje o metodzie leczenia. Dzięki temu możemy zapewnić kompleksową diagnostykę i leczenie w krótkim czasie pacjentom z nowotworem jelita – informuje lek. Maciej Głowacki.

Ponadto lekarze WSS mają doświadczenie w prowadzeniu pacjentów onkologicznych na wszystkich etapach leczenia – również po operacji.

Jak zgłosić się do zabiegu?

Pacjenci zainteresowani operacjami robotycznymi powinni zgłosić się do naszych poradni chirurgicznych w Czerwonej Górze lub Kielcach przy ul. Jagiellońskiej 72. Wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego i kara DILO, czyli karta onkologiczna.

– Pacjentów onkologicznych operujemy na bieżąco. Gdy są gotowi do zabiegu, termin operacji mają wyznaczony w ciągu kilku dni do kilku tygodni – mówi lek. Maciej Głowacki.

Profilaktyka raka jelita grubego

Największy wpływ na zachorowanie na nowotwór jelita grubego ma nasza dieta, czynniki środowiskowe i genetyczne. Powstawaniu nowotworu sprzyja ciężkostrawna dieta i otyłość. Pod uwagę należy również brać predyspozycje rodzinne.

– Tylko wykonując regularne badania kolonoskopowe jesteśmy w stanie uniknąć bądź wyleczyć raka na wczesnym etapie. Regularnym badaniom powinny poddawać się wszystkie osoby, którzy skończyły 50. rok życia niezależnie od tego, czy mają jakiekolwiek niepokojące objawy czy nie – tłumaczy lek. Jerzy Majewski.

– Dzięki dobrze rozwiniętej pracowni endoskopii szpital dysponuje możliwością wykrywania zmian nowotworowych jelita grubego i szybkiego podjęcia leczenia, co przekłada się na dłuższy okres przeżywalności pacjentów. Choć zachorowania na raka jelita grubego są w czołówce zachorowań na nowotwory złośliwe, to jednak ten nowotwór jest jednym z lepiej rokujących przy wczesnym wykryciu i szybko podjętym leczeniu zabiegowym i uzupełniającym. Statystyki przeżywalności z roku na rok ulegają poprawie, dzięki coraz większym możliwościom wykonywania kolonoskopii, które ma nasz szpital – podkreśla Youssef Sleiman, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze.

Szpital w Czerwonej Górze stawia na najnowocześniejsze metody operacyjnego leczenia raka jelita grubego z wykorzystaniem robota
Przewiń na górę
Skip to content