Ikona przedstawiająca kontury koperty oraz znak małpy internetowej. Kolor gradient przenikający z koloru niebieskiego w kolor fiolety.  logo strony podmiotowej bip, Biuletyn Informacji publicznej  logo epuap, elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejIkona, znak w postaci niebieskiego krzyża zawierający w środku literę e. Rejestracja On-line    Flaga Unii Europejskiej    Ikona Facebook

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Światowy Dzień Onkologii. Szpital w Czerwonej Górze rozwija kompetencje w zakresie leczenia onkologicznego

4 października obchodzimy Światowy Dzień Onkologii. Wydarzenie ma na celu zwiększenie świadomości na temat nowotworów, profilaktyki, diagnozowania oraz leczenia chorób onkologicznych. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze systematycznie rozszerza zakres świadczeń medycznych w zakresie onkologii.

Statystyki wskazują, że najczęściej występującymi nowotworami są: rak płuc, rak prostaty, rak jelita grubego oraz rak piersi u kobiet. W skutecznej walce z chorobami nowotworowymi ma pomóc Krajowa Sieć Onkologiczna. Jej priorytetem jest zapewnienie każdemu pacjentowi niezależnie od miejsca zamieszkania kompleksowej opieki opartej o jednakowe standardy i wysoką jakość.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze znajduje się w wykazie szpitali zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej na poziomie specjalistycznym (SOLO II).

Na przestrzeni ostatnich lat placówka systematycznie rozszerza zakres świadczeń medycznych w zakresie onkologii poprzez inwestycje w modernizację infrastruktury, zakup najnowocześniejszego sprzętu oraz profesjonalne szkolenia personelu medycznego.  

W 2022 roku powstał Oddział Chemioterapii Dziennej i Ambulatoryjnej. Utworzono również Poradnię Onkologiczną oraz Pracownię Leków Cytostatycznych wraz z niezbędnym wyposażeniem. To prawdziwy przełom dla pacjentów onkologicznych diagnozowanych w szpitalu. Obecnie pacjenci nie muszą jeździć do kilku różnych ośrodków, ponieważ ich leczenie jest kompleksowe i trwa od początku do końca w szpitalu w Czerwonej Górze. Oddział Chemioterapii Dziennej i Ambulatoryjnej dysponuje obecnie ośmioma stanowiskami do podawania leków, docelowo będzie ich dziesięć. Pracują tu lekarze pulmonolodzy, lekarze onkolodzy kliniczni wraz z zespołem pielęgniarskim, którzy obsługują również Poradnię Onkologiczną.

Od września 2023 r. w ramach Oddział III Chorób Płuc i Onkologii Pulmonologicznej rozszerzono zakres o świadczenia w zakresie onkologii klinicznej. Jest to następny krok po rozpoczęciu działalności Oddziału Chemioterapii Dziennej i Ambulatoryjnej. Założeniem jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów w zakresie III i IV stopnia powikłań poprzez zabezpieczenie łóżek w szpitalu dla pacjentów leczonych chemioterapią wymagających hospitalizacji. Dodatkowo w Oddziale III realizowany jest program lekowy „Leczenie chorych na raka płuca oraz międzybłoniaka opłucnej”.

W lecznicy wprowadzono także innowacyjne leczenia raka prostaty i nerek. Szpital w Czerwonej Górze jako jeden z dwóch ośrodków w województwie wykonuje zabiegi prostatektomii radykalnej z zastosowaniem nowoczesnych technologii robotycznych w przypadku nowotworu prostaty. Ponadto w Oddziale VII Urologicznym realizowane są zarówno operacje otwarte, jak i laparoskopowe związane z nowotworami nerek oraz chorobami anatomicznymi górnego układu moczowego.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze jako jedna z pierwszych placówek w województwie świętokrzyskim wprowadził małoinwazyjną metodę operacyjnego leczenia nowotworu jelita grubego z wykorzystaniem robota.

W szpitalu prężnie rozwija się Dział Endoskopii. Jednostka specjalizuje się w zabiegach bronchoskopowych oraz endoskopowych przewodu pokarmowego w tym mukozektomii lub ESD wykonywanych u pacjentów ze zdiagnozowaną w przewodzie pokarmowym (w obrębie przełyku, żołądka lub jelita grubego) zmianą przednowotworową lub nowotworową na bardzo wczesnym etapie zaawansowania.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze w ramach Oddziału IX Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu lekarze wykonują zabiegi operacyjne przerzutów nowotworowych do układu kostnego. Przerzuty do kości najczęściej pojawią się u osób, które chorują na raka prostaty, płuca, piersi i nerki. Stosowana w szpitalu współczesna technologia medyczna umożliwia w wielu przypadkach operacje nowotworów kości bez amputacji, czyli z zachowaniem kończyny przy zastosowaniu endoprotez resekcyjnych.

– W przypadku wszelkiego rodzaju nowotworów kluczowe jest wczesne wykrywanie choroby. Dzięki nowoczesnym technologiom w obszarze diagnostyki oraz leczenia i wyspecjalizowanej kadrze w naszym szpitalu pacjenci mogą liczyć na kompleksową i skuteczną opiekę medyczną – zaznacza Youssef Sleiman, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze.

Światowy Dzień Onkologii. Szpital w Czerwonej Górze rozwija kompetencje w zakresie leczenia onkologicznego
Przewiń na górę
Skip to content