Ikona przedstawiająca kontury koperty oraz znak małpy internetowej. Kolor gradient przenikający z koloru niebieskiego w kolor fiolety.  logo strony podmiotowej bip, Biuletyn Informacji publicznej  logo epuap, elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejIkona, znak w postaci niebieskiego krzyża zawierający w środku literę e. Rejestracja On-line    Flaga Unii Europejskiej    Ikona Facebook

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Szpital w Czerwonej Górze otwiera nowe izby przyjęć i oddziały

W czwartek, 10 marca Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze otworzył dwie nowe izby przyjęć, dwa oddziały chorób płuc i gruźlicy oraz Dział Badań Czynnościowych Układu Oddechowego. To efekt budowy nowego pawilonu dla Świętokrzyskiego Centrum Chorób Płuc i przebudowy istniejących budynków szpitala.

Placówka w Czerwonej Górze w 2018 roku rozpoczęła realizację projektu budowy nowego pawilonu i przebudowy I piętra segmentu A wraz z doposażeniem z przeznaczeniem na Świętokrzyskie Centrum Chorób Płuc. Przedsięwzięcie było współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

– Prace budowlane nowego pawilonu szpitala rozpoczęły się w sierpniu 2020 roku, natomiast przebudowa pierwszego piętra segmentu A jest w trakcie realizacji  i planowo ma się zakończyć pod koniec drugiego kwartału 2022 roku – informuje dyrektor szpitala Youssef Sleiman.

Całkowita wartość projektu budowy Świętokrzyskiego Centrum Chorób Płuc wyniosła 35,506  mln zł. 24,852 mln zł stanowiło dofinansowanie z UE, 2,923 mln dołożył budżet państwa, a 4,885 mln samorząd województwa. 2,844 mln zł pochodziło ze środków własnych szpitala.  Do 10 marca, czyli dnia częściowego otwarcia nowych oddziałów i izb projekt był zrealizowany w kwocie 23,762 mln zł.

Dodatkowe fundusze na walkę z COVID-19

Wybuch epidemii wirusa SARS-CoV-2 sprawił, że w ramach projektu zrealizowano dodatkowe zadania o wartości 9,156 mln zł. 7,757 mln zł pochodziło z dofinansowania UE. Dzięki tym środkom w szpitalu utworzono Pracownię Biologii Molekularnej, w której wykonywane są testy wykrywające wirusa SARS-CoV-2, zakupiono specjalistyczne wyposażenie i aparaturę medyczną oraz utworzono trzy izolatki i cztery miejsca izolacji. Tym samym wartość projektu realizowanego w Czerwonej Górze wzrosła do 45,640 mln zł.

Nowe oddziały i izby przyjęć

W ramach projektu realizowanego przez szpital w Czerwonej Górze funkcjonować będą dwa Oddziały Chorób Płuc i Gruźlicy i jeden Oddział Chorób Płuc liczące łącznie 180 łóżek. Powstanie również Dział Badań Czynnościowych Układu Oddechowego, Izba Przyjęć Pulmonologiczna, Laboratorium Prątka Gruźlicy i Dział Diagnostyki i Leczenia Zaburzeń Oddychania. Ponadto zostanie uruchomionych szereg pomieszczeń pomocniczych – technicznych, magazynowych, komunikacyjnych, szatni i pomieszczeń gospodarczych, niezbędnych do funkcjonowania nowego pawilonu szpitalnego.

– Obecnie w nowym pawilonie uruchamiamy Izbę Przyjęć Pulmonologiczną i Dział Badań Czynnościowych Układu Oddechowego na parterze, I Oddział Chorób Płuc i Gruźlicy na I piętrze, dwie części zakaźne oddziałów I i II na II piętrze oraz II Oddział Chorób Płuc i Gruźlicy na III piętrze – wylicza Youssef Sleiman. – W ramach projektu oddziały i działy zostały częściowo wyposażone w sprzęt medyczny, komputerowy, meble – dodaje.

Przebudowa w toku

Przebudowa szpitala jeszcze się nie zakończyła – trwają m.in. prace w segmencie A. Na wyposażenie czeka nowo wybudowane Laboratorium Prątka Gruźlicy. Pierwsze piętro w segmencie A szpitala jest przebudowywane z dostosowaniem tamtejszej infrastruktury do potrzeb nowego Oddziału III Chorób Płuc oraz Działu Diagnostyki i Leczenia Zaburzeń Oddychania.

– Oddział III wcieli w swoje struktury łóżka funkcjonujące obecnie w ramach Oddziału IV Pulmonologiczno-Alergologicznego, który po zakończeniu inwestycji będzie podzielony na dwa oddziały zgodnie ze specyfiką leczonych chorób – tłumaczy Youssef Sleiman. – Obecnie jest to 27 łóżek pulmonologicznych i 8 alergologicznych, a po zakończeniu inwestycji w nowym Oddziale III Chorób Płuc będzie funkcjonowało 50 łóżek pulmonologicznych – dodaje dyrektor placówki.

Po zakończeniu inwestycji szpital będzie dysponował łącznie 180 łóżkami pulmonologicznymi i 15 alergologicznymi, a  szpital będzie potrzebował dodatkowo 3 nowych lekarzy i 14 pielęgniarek.

Nowa Izba Przyjęć Ogólna

Na parterze budynku A został zrealizowany drugi niezwykle istotny projekt adaptujący pomieszczenia na potrzeby Ogólnej Izby Przyjęć. Jego wartość to ponad 2,567 mln zł. 2,410 mln zł pochodzi z dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, pozostała kwota to środki własne szpitala.

Pomieszczenia po starym oddziale chorób wewnętrznych staną się nowoczesną ogólną izbą przyjęć wyposażoną w niezbędny sprzęt medyczny – stoły zabiegowe, lampy bakteriobójcze, defibrylatory, kardiomonitory itd.

– Obie izby przyjęć: pulmonologiczna w nowym pawilonie i ogólna na parterze budynku A znajdą się w bezpośrednim sąsiedztwie, co zdecydowanie usprawni logistykę w szpitalu i komfort samych pacjentów – podkreśla Youssef Sleiman. – Są teraz także połączone wspólnym zadaszonym podjazdem dla karetek zrealizowanym również w ramach otwieranej inwestycji. Nowe usytuowanie Izby Przyjęć Ogólnej na parterze budynku A to również ułatwienie dostępu dla osób starszych i z niepełnosprawnościami – mówi. 

Pomieszczenia po starej izbie przyjęć zostaną wkrótce zaadaptowane na Dział Chemioterapii Dziennej i Poradni Onkologicznej. Pozwoli na to dofinansowanie z budżetu województwa świętokrzyskiego. Zadanie jest na etapie opracowania dokumentacji projektowej budowlanej i wykonawczej.

 

 

 

 

Szpital w Czerwonej Górze otwiera nowe izby przyjęć i oddziały
Przewiń na górę
Skip to content