Ikona przedstawiająca kontury koperty oraz znak małpy internetowej. Kolor gradient przenikający z koloru niebieskiego w kolor fiolety.  logo strony podmiotowej bip, Biuletyn Informacji publicznej  logo epuap, elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejIkona, znak w postaci niebieskiego krzyża zawierający w środku literę e. Rejestracja On-line    Flaga Unii Europejskiej    Ikona Facebook

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Rak szyjki macicy – przyczyny, objawy, stopnie, leczenie, wiek

W sobotę, 4 lutego obchodzony był Światowy Dzień Walki z Rakiem. Doroczna akcja informacyjno-profilaktyczna związana z tą datą ma za zadanie zwiększyć świadomość na temat chorób nowotworowych oraz zachęcić do regularnych badań umożliwiających wczesne wykrycie choroby. Jednym z nowotworów o najwyższej śmiertelności w Polsce jest rak szyjki macicy.

Każdego roku nowotwór szyjki macicy jest wykrywany u 2500 Polek, a spośród nich aż 1600 umiera. To jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności na ten typ nowotworu w całej Europie. Dzieje się tak pomimo że rak szyjki macicy jest stosunkowo łatwym do wykrycia i leczenia we wczesnej fazie schorzeniem – niestety kobiety w naszym kraju zbyt rzadko profilaktycznie się badają, a gdy trafiają do lekarza jest już bardzo często za późno na skuteczną walkę z chorobą.

Rak szyjki macicy jest najczęściej wywoływany przez zakażenie wirusem HPV. Rozwija się bardzo powoli – proces ten może trwać nawet 20 lat, a wykryty we wczesnej fazie jest w 99% wyleczalny. Zarazem przez długi czas nowotwór nie daje żadnych objawów, a to sprawia, że kwestia profilaktyki w tym zakresie jest niedoceniana.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, który kompleksowo podejmuje tematykę profilaktyki raka szyjki macicy. Znajdziemy w nim informacje dotyczące zmniejszenia ryzyka zachorowania na ten nowotwór poprzez zmianę stylu życia, m.in. dietę i ćwiczenia oraz szczepień i badań przesiewowych będących podstawą profilaktyki.

Autorzy omówili również szczegółowo środki zapobiegawcze, które mogą dodatkowo pomóc w ochronie przed rozwojem raka szyjki macicy, a także zebrali odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące tej choroby.

Artykuł przekazuje wiedzę potrzebną do obniżenia ryzyka rozwoju raka szyjki macicy, a przytoczone powyżej statystyki najlepiej pokazują, że powinien on dotrzeć do jak najszerszego grona Polek.

Rak szyjki macicy – przyczyny, objawy, stopnie, leczenie, wiek
Przewiń na górę
Skip to content