Ikona przedstawiająca kontury koperty oraz znak małpy internetowej. Kolor gradient przenikający z koloru niebieskiego w kolor fiolety.  logo strony podmiotowej bip, Biuletyn Informacji publicznej  logo epuap, elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejIkona, znak w postaci niebieskiego krzyża zawierający w środku literę e. Rejestracja On-line    Flaga Unii Europejskiej    Ikona Facebook

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Szpital w Czerwonej Górze pozyskał dofinansowanie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze otrzymał 2 mln zł z programu Polski Ład. Środki zostaną przeznaczone na realizację niezwykle ważnej inwestycji – montażu paneli fotowoltaicznych na obiektach szpitala. Pozwoli to nie tylko na obniżenie kosztów energii elektrycznej, ale także poprawę jakości powietrza w niezwykle cennym przyrodniczo obszarze, na którym zlokalizowany jest szpital.

Inwestycja w odnawialne źródła energii od wielu lat znajdowała się na liście planów wymagających realizacji w szpitalu. Z uwagi na wysokie koszty przedsięwzięcia dyrekcja szpitala intensywnie poszukiwała finansowania zewnętrznego. Dużego wsparcia szpitalowi w staraniach o pozyskanie funduszy udzielił marszałek województwa Andrzej Bętkowski, który od samego początku był przychylny inwestycji.

Ekologicznie i ekonomicznie

– Ta inwestycja jest kluczowa z punktu widzenia oszczędności finansowych i celów, które chcemy osiągnąć w obszarze ochrony środowiska i ekologii. Pozwoli nam na znaczące obniżenie emisji CO2, co pozytywnie przełoży się na jakość powietrza w całej okolicy – mówi Youssef Sleiman, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze.

Montaż paneli fotowoltaicznych jest tym istotniejszy, że szpital w Czerwonej Górze nieustannie się rozbudowuje i rozwija. W planach są kolejne duże projekty, które automatycznie będą generowały zwiększenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Obecnie każdego miesiąca szpital płaci około 180 tys. zł za zużyty prąd.

– Fotowoltaika pomoże nam zmniejszyć kwoty na rachunkach za energię elektryczną. Staniemy się mniej zależni od tradycyjnych i kosztownych źródeł energii. Zaoszczędzone w ten sposób środki będziemy mogli wykorzystać w innych obszarach, np. na zakup nowego sprzętu czy podnoszenie jakości świadczonych przez nas usług – dodaje dyrektor Youssef Sleiman.

Wsparcie od marszałka

– Serdecznie dziękujemy panu marszałkowi Andrzejowi Bętkowskiemu, że wsłuchał się w nasze potrzeby i wspólnie z nami zabiegał o środki zewnętrzne. Taka pomoc i świadomość, że zawsze możemy liczyć na wsparcie merytoryczne, uwagę i zrozumienie wiele dla nas znaczy i niezwykle ułatwia proces dalszego rozwoju szpitala – podkreśla dyrektor Youssef Sleiman.

Przewidywany okres realizacji inwestycji to czwarty kwartał 2023 roku – czwarty kwartał 2024 roku.

Inwestycja wpisuje się także w bieżącą politykę państwa i Unii Europejskiej, która dąży do neutralności klimatycznej w roku 2050. W 2030 roku udział OZE w miksie energetycznym państw członkowskich powinien wynieść 42,5%. Ponadto Parlament Europejski przyjął tzw. dyrektywę budynkową, która zakłada, że do 2026 roku budynki zajmowane lub eksploatowane przez władze publiczne lub do nich należące muszą być zeroemisyjne.

Szpital w Czerwonej Górze pozyskał dofinansowanie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej
Przewiń na górę
Skip to content