Zwiedzają świat, uczą się angielskiego, tańczą i śpiewają, grają w teatrze, niosą pomoc potrzebującym. Członkowie Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku nie narzekają na nudę! W gronie studentów-seniorów są także byli pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze.
Chęciński Uniwersytet Trzeciego Wieku funkcjonuje od 2016 roku. Stowarzyszenie skupia obecnie 172 osoby. – Zapraszamy do nas ludzi bez względu na wykształcenie czy status społeczny. Każdy, kto przyjdzie, zaczyna życie od nowa. Tu się pasuje do wszystkiego i wszystkim. Jest tylko jeden warunek: wiek 60 plus. Wystarczy wypełnić deklarację członkowską, wpłacić czesne w wysokości 80 złotych na rok i witamy na pokładzie – mówi Zofia Puchała, prezes Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
W grupie uczestników CHUTW jest liczna grupa emerytowanych pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze.
Słuchacze CHUTW – byli pracownicy szpitala w Czerwonej Górze
- Bobrowska Czesława – grupa teatralna
- Czwartosz Grażyna
- Dziedzic Genowefa – grupa teatralna
- Gajek Teresa
- Górnicka Irena – starosta ds. wykładów, apteczka ( główny medyk )
- Harabin Jadwiga – opieka pielęgniarska
- Karolewska Bogumiła – starosta grupy teatralnej, grupa wokalna
- Kasprzyk Pelagia – opieka pielęgniarska
- Krach Anna
- Kwiecień Elżbieta
- Mikulska Adela
- Muster Teresa – grupa teatralna, grupa wokalna
- Myślińska Leokadia
- Pawlusek Małgorzata – opieka pielęgniarska
- Pręndota Bożena – opieka pielęgniarska
- Puchała Włodzimierz – członek Zarządu, starosta organizator wczasów rehabilitacyjnych, zdrowotnych i wypoczynkowych
- Różycka Genowefa – grupa wokalna
- Stefaniak Urszula
- Syzdół Marta – członek zarządu, starosta organizator wycieczek, fotograf
- Syzdół Stefan – starosta organizator wycieczek
- Zegadło Zdzislawa
- Zwierzchowski Marek
– Byli pracownicy szpitala stanowią około 13% słuchaczy CHUTW. Są bardzo aktywni i podejmują wiele inicjatyw – podkreśla Zofia Puchała.
Studenci-seniorzy nie narzekają na nudę. Dużo podróżują. W tym roku byli dwa razy nad polskim morzem, a także na wycieczce objazdowej w Portugalii. Uniwersytet prowadzi ponadto kilka sekcji jak naukę języka angielskiego, grupy: wokalną, taneczną i teatralną, rękodzieło czy wolontariat. Raz w miesiącu seniorzy wyjeżdżają na jednodniowe wycieczki autokarowe, piesze z kijkami oraz do kina, teatru lub filharmonii.
– Chętnie korzystamy ze wszelkiego rodzaju zaproszeń na koncerty oraz wydarzenia artystyczne – dodaje Zofia Puchała.
– Dziękujemy dyrekcji szpitala w Czerwonej Górze za owocną współpracę. Prowadzone wykłady przez personel medyczny dotyczące profilaktyki zdrowotnej oraz różnych zagadnień medycznych cieszą się olbrzymim zainteresowaniem wśród naszych słuchaczy – zaznacza Zofia Puchała.
– Chęciński Uniwersytet Trzeciego Wieku stwarza seniorom przestrzeń do aktywności zarówno fizycznej, jak i intelektualnej. Obie te aktywności w połączeniu ze zdrową dietą stanowią najprostszą receptę na długie i ciekawe życie. Nasi emerytowani pracownicy bardzo chętnie uczestniczą we wszystkich wydarzeniach oraz wycieczkach organizowanych przez Uniwersytet. Wspieramy działalność stowarzyszenia na wielu polach skupiając się przede wszystkim na edukacji zdrowotnej – mówi Youssef Sleiman, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze.