Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze stawia na zdrowie i komfort swoich pracowników realizując projekt profilaktyczny. Inicjatywa ma na celu poprawę warunków pracy, diagnostykę zdrowotną oraz zapewnienie lepszego dostępu do specjalistów. Łączny koszt projektu finansowanego z funduszy unijnych wynosi 1,134 miliona złotych. Dzięki temu wsparciu 300 pracowników szpitala skorzysta z dodatkowych badań profilaktycznych oraz wsparcia w zakresie ergonomii pracy.
Umowę na realizację projektu podpisano w piątek, 27 września w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. im. Św. Rafała w Czerwonej Górze. Dokument sygnowali marszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, wicemarszałek Marek Bogusławski oraz dyrektor szpitala Youssef Sleiman.
Marszałek Renata Janik podkreśliła, jak istotne jest dbanie o zdrowie pracowników, by mogli skutecznie pomagać pacjentom. – Trzeba się regularnie badać, kontrolować i poprawiać warunki pracy, aby zapewnić sobie długotrwałe siły do pracy. To inwestycja, która przyniesie korzyści pracownikom, ale także pacjentom, którzy codziennie korzystają ze świadczeń medycznych udzielanych w szpitalu– zaznaczyła Renata Janik.
Wicemarszałek Marek Bogusławski zwrócił uwagę na to, że pieniądze z projektu ułatwią dostęp do diagnostyki i specjalistów oraz pomogą zmodernizować miejsca pracy. – Dzięki temu projektowi pracownicy będą mieli łatwiejszy dostęp do badań diagnostycznych oraz konsultacji specjalistycznych. Co więcej, poprawimy ergonomię ich stanowisk pracy, co wpłynie na bezpieczeństwo i komfort. W dłuższej perspektywie obniżymy również koszty funkcjonowania szpitala poprawiając efektywność pracy personelu – powiedział Marek Bogusławski.
Dyrektor szpitala Youssef Sleiman podkreślił, że inwestycje w infrastrukturę i zdrowie pracowników są niezwykle ważne. – Dzięki środkom unijnym nasz szpital pięknieje, a nasza infrastruktura jest jedną z najlepszych w kraju. Oprócz projektów dla pacjentów realizujemy także programy skierowane do pracowników, bo zdajemy sobie sprawę, jak bardzo rynek pracy w ochronie zdrowia wymaga wsparcia. Ten projekt obejmuje aż 300 pracowników i składa się z czterech kluczowych filarów: ergonomii pracy, edukacji antystresowej, aktywności fizycznej oraz dodatkowych badań profilaktycznych. Każdy pracownik jest ważny, abyśmy mogli skutecznie leczyć pacjentów – powiedział dyrektor Sleiman.
Program obejmuje cztery główne elementy, które mają poprawić jakość pracy i zdrowie pracowników:
- Ergonomia pracy – modernizacja stanowisk pracy, by były wygodne i bezpieczne.
- Edukacja antystresowa – szkolenia z zakresu radzenia sobie ze stresem, który jest częstym problemem w pracy medycznej.
- Aktywność fizyczna – promowanie aktywności, która wspiera zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników.
- Badania profilaktyczne – dodatkowe, zaawansowane badania diagnostyczne, które nie są uwzględniane w standardowych rocznych przeglądach zdrowotnych.
– Ten szeroko zakrojony program jest inwestycją w przyszłość pracowników szpitala zapewniając im lepsze warunki pracy oraz wsparcie zdrowotne, co przekłada się na jeszcze lepszą opiekę nad pacjentami – podkreślił Youssef Sleiman.