Przejdź do treści

Ikona przedstawiająca kontury koperty oraz znak małpy internetowej. Kolor gradient przenikający z koloru niebieskiego w kolor fiolety.  logo strony podmiotowej bip, Biuletyn Informacji publicznej  logo epuap, elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejIkona, znak w postaci niebieskiego krzyża zawierający w środku literę e. Rejestracja On-line    Flaga Unii Europejskiej    Ikona Facebook

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Szpital w Czerwonej Górze ponownie z certyfikatem „Szpital bez bólu”

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze po raz siódmy uzyskał prestiżowy certyfikat Szpital bez bólu potwierdzający stosowanie najwyższych standardów w zakresie leczenia ostrego bólu pooperacyjnego. 8 kwietnia bieżącego roku placówka ponownie otrzymała recertyfikację na maksymalny możliwy okres – 3 lata.

Agnieszka Janowska, zastępca kierownika Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Bloku Operacyjnego,
a także Przewodnicząca Zespołu ds. Leczenia Bólu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze 

W imieniu szpitala proces certyfikacji koordynowała Pani Agnieszka Janowska – zastępca kierownika Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Bloku Operacyjnego, a także Przewodnicząca Zespołu ds. Leczenia Bólu. To właśnie jej zaangażowanie oraz ciężka codzienna praca całego personelu medycznego szpitala przyczyniły się do wprowadzenia i ciągłego doskonalenia procedury identyfikacji, nadzorowania i leczenia bólu pooperacyjnego zgodnie z najnowocześniejszymi wytycznymi, co umożliwiło spełnienie rygorystycznych wymagań programu.

Program „Szpital bez bólu” został zainicjowany w 2010 roku przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu we współpracy z towarzystwami naukowymi reprezentującymi różne dziedziny medycyny: anestezjologię, chirurgię, ginekologię oraz ortopedię. Celem programu jest poprawa jakości opieki nad pacjentami poprzez zwiększanie świadomości personelu medycznego dotyczącej szkodliwych konsekwencji źle kontrolowanego bólu pooperacyjnego, wdrażanie skutecznych i sprawdzonych metod uśmierzania bólu, edukację personelu oraz umożliwienie pacjentom aktywne uczestniczenie w procesie leczenia, co pozytywnie wpływa na ich dobrostan.

Certyfikacja obejmuje szereg wymagań, w tym regularny monitoring natężenia bólu u pacjentów, szczególnie po operacjach, cyklicznego szkolenia całego personelu medycznego z zakresu leczenia bólu, stosowanie leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną i zaleceniami Polskiego Towarzystwa Badania Bólu,  prowadzenie dokumentacji dotyczącej stosowanych terapii i działań niepożądanych, zapewnienie pacjentom dostępu do informacji na temat możliwości leczenia bólu – zarówno ustnej, jak i pisemnej.

Nad stroną merytoryczną programu czuwa interdyscyplinarna Grupa Ekspertów, w skład której wchodzą przedstawiciele wielu towarzystw naukowych oraz Krajowy Konsultant ds. Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

– W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze od lat rozwijane są nowoczesne metody leczenia bólu – w tym techniki analgezji regionalnej, koanalgezji śród- i pooperacyjnej oraz analgezji kontrolowanej przez pacjenta (PCA). Regularnie oceniane jest również samopoczucie pacjentów i stopień odczuwanego bólu, co pozwala na szybkie i skuteczne dostosowanie leczenia. Dzięki empatii, zaangażowaniu i dobrej współpracy całego personelu odpowiedzialnego za opiekę nad operowanymi pacjentami zostaliśmy docenieni za skuteczność i profesjonalizm, co zostało potwierdzone przez komisję certyfikacyjną ponownym przyznaniem naszej jednostce certyfikatu „Szpital bez bólu” . Jednak najwiarygodniejszym i najważniejszym dla naszego zespołu wyznacznikiem jest dobrostan oddających się w nasze ręce pacjentów, którzy w licznych opiniach pozytywnie oceniają efekty naszego wysiłku – mówi Agnieszka Janowska, zastępca kierownika Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Bloku Operacyjnego, a także Przewodnicząca Zespołu ds. Leczenia Bólu. 

– Uzyskanie recertyfikacji to ogromny sukces naszego zespołu, ale przede wszystkim zobowiązanie wobec pacjentów – podkreśla Youssef Sleiman, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze. – Leczenie bólu to nie tylko medyczny standard, ale wyraz szacunku dla człowieka i jego godności. Certyfikat „Szpital bez bólu” potwierdza, że w Czerwonej Górze troska o komfort i bezpieczeństwo pacjentów jest zawsze na pierwszym miejscu – dodaje Youssef Sleiman.

Warto przypomnieć, że przy szpitalu funkcjonuje również Poradnia Leczenia Bólu, w której pomoc znajdują osoby zmagające się z bólem przewlekłym – często opornym na podstawowe środki przeciwbólowe i znacznie utrudniającym lub wręcz uniemożliwiającym codzienne funkcjonowanie. 

Szpital w Czerwonej Górze ponownie z certyfikatem „Szpital bez bólu”
Przewiń na górę