Ikona przedstawiająca kontury koperty oraz znak małpy internetowej. Kolor gradient przenikający z koloru niebieskiego w kolor fiolety.  logo strony podmiotowej bip, Biuletyn Informacji publicznej  logo epuap, elektroniczna Platforma Usług Administracji PublicznejIkona, znak w postaci niebieskiego krzyża zawierający w środku literę e. Rejestracja On-line    Flaga Unii Europejskiej    Ikona Facebook

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. “Dążymy do doskonałości”

Co jest najtrudniejsze, a co najprzyjemniejsze w zawodzie pielęgniarki. I dlaczego warto podjąć tę pracę? Na te i inne pytania odpowiada Anna Skucińska, Naczelna Pielęgniarka w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze.

Naczelna Pielęgniarka w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze.

12 maja przypada Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. To ważna data w kalendarzu dla całego sektora ochrony zdrowia. Jak pielęgniarki i pielęgniarze obchodzą swoje doroczne święto?
W szpitalu w Czerwonej Górze co roku odbywa się tradycyjne spotkanie w sali konferencyjnej, podczas którego prezentowane są najważniejsze informacje dotyczące pracy pielęgniarek, między innymi w zakresie nowych trendów w pielęgniarstwie. Dyrekcja szpitala składa oficjalne życzenia i przekazuje słodki upominek na ręce pielęgniarek koordynujących dla pielęgniarek pracujących w oddziałach. Ale generalnie poza tymi sympatycznymi akcentami jest to dzień wypełniony pracą na rzecz naszych pacjentów.

Jaka jest geneza tego święta?
Warto podkreślić, że data została wybrana nieprzypadkowo. Tego dnia, czyli 12 maja urodziła się Florence Nightingale – prekursorka nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielka pierwszej szkoły pielęgniarstwa, która powstała w 1860 roku przy szpitalu św. Tomasza w Londynie. Święto obchodzone corocznie 12 maja ustanowiła Międzynarodowa Rada Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku.

Ile osób liczby personel pielęgniarski w szpitalu w Czerwonej Górze?
Obecnie w szpitalu pracuje 444 pielęgniarek, w tym 7 pielęgniarzy. Dodajmy, że tendencja do pracy mężczyzn w tym zawodzie jest wzrostowa. Zarówno panie, jak i panowie świetnie wywiązują się ze swoich obowiązków i z równą empatią podchodzą do pacjentów.

Jakie znaczenie ma praca pielęgniarek dla funkcjonowania systemu ochrony zdrowia?
Praca pielęgniarek i pielęgniarzy stanowi istotny element systemu ochrony zdrowia przyczyniając się do poprawy jakości życia pacjentów oraz zapobiegania rozwoju wielu chorób. Dlatego też są niezastąpionym wsparciem w profilaktyce zdrowotnej i utrzymaniu zdrowia społeczeństwa. Pielęgniarka wykonująca różnorodne procedury medyczne zgodne z najwyższymi standardami dba o komfort i bezpieczeństwo pacjenta, a także tworzenie spersonalizowanych planów medycznych, które wpływają nie tylko na poziom świadczeń pielęgniarskich, ale na cały wizerunek jakościowy systemu ochrony zdrowia.

Co jest najtrudniejsze, a co najprzyjemniejsze w pracy pielęgniarki?
Najtrudniejsze – świadomość wielkiej odpowiedzialność za życie i zdrowie pacjenta. Wszystkie pozostałe aspekty są bardzo przyjemne, czyli możliwość niesienia pomocy osobom chorym, ciągła obecność przy nich, opieka, perspektywy rozwoju zawodowego. Pielęgniarka jest tak naprawdę drugim bliskim człowiekiem dla pacjenta, gdy ten przebywa w szpitalu. Dbamy o to, by pacjent czuł się dobrze jak w domu. Bezcenna jest wdzięczność ze strony pacjentów wyrażana miłym słowem i gestem, często oficjalną pochwałą w postaci podziękowania skierowanego do dyrekcji. Warto podkreślić, że w szpitalu w Czerwonej Górze opinie pacjentów na temat pracy pielęgniarek wyrażane w badaniach ankietowych są bardzo pozytywne. To właśnie pielęgniarki w pierwszej kolejności są oceniane przez pacjentów, dlatego wciąż dążymy do doskonałości.

Jak zachęcić młode osoby po maturze do podjęcia studiów, a potem pracy w zawodzie pielęgniarskim?
Moim zdaniem to jedne z najbardziej prestiżowych studiów medycznych, które dają satysfakcję w przyszłości. Medycyna idzie w szybkim tempie z postępem czasu, co stwarza możliwości rozwoju w zawodzie i wykorzystywania wiedzy w codziennej pracy. Teraz generalnie jest bardzo dobry czas dla pielęgniarek, a perspektywy rysują się jeszcze lepiej. Nasz zawód jest pożądany na rynku. Praca, którą otrzymamy po ukończeniu szkoły, daje stabilność zawodową i materialną. Co ważne – pracę można rozpocząć bezpośrednio po studiach. Istnieje ponadto ściśle zdefiniowana ścieżka rozwoju – podnosząc wiedzę i kwalifikacje jest się docenianym także finansowo.

To teraz pora na życzenia od Naczelnej Pielęgniarki szpitala w Czerwonej Górze dla personelu pielęgniarskiego.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki życzę wszystkim Pielęgniarkom oraz Pielęgniarzom wszelkiej pomyślności, zdrowia, wytrwałości i pogody ducha, a także realizacji marzeń oraz celów życiowych. Pragnę wyrazić ogromne uznanie za wykonywanie wyjątkowego zawodu wymagającego odpowiedzialności, profesjonalizmu i zaangażowania. Niech wykonywana praca budzi w Was dumę i satysfakcję.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. “Dążymy do doskonałości”
Przewiń na górę
Skip to content